Prysznic zamiast kąpieli – ile można zaoszczędzić?

Prysznic zamiast kąpieli – ile można zaoszczędzić?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kto nie marzy o gorącej kąpieli w aromatycznych olejkach po ciężkim dniu w pracy? Jednak nie zawsze na kąpiel jest czas, a czasami brak… pieniędzy. Czy zastępując kąpiel szybkim prysznicem naprawdę można zaoszczędzić? 

W nowoczesnych łazienkach coraz częściej prysznice zaczynają wypierać wanny. I chociaż może się wydawać to odrobinę dziwne – w końcu każdy kocha od czasu do czasu relaks w bąbelkach – to rozwiązanie ma swoje uzasadnienie. Podczas szybkiego prysznica zużywa się o wiele mniej wody. Korzystasz więc Ty i planeta, a przy okazji możesz zaoszczędzić parę groszy. Ile konkretnie?

Jak oszczędzać wodę?

Ceny wody zazwyczaj podawane są wraz z kosztem odprowadzenia ścieków. W zależności od miasta w Polsce mogą się wahać – od 4 do aż 33 zł za metr sześcienny (w przeliczeniu: 1000 litrów)! Przy rosnących cenach życia, warto wprowadzić więc pewne zdrowe zasady mające na celu ograniczenie zużycia bieżącej wody w domu – np. zakręcanie wody podczas mycia naczyń (a nie mycie ich pod płynącym nieustannie strumieniem) i na czas mycia zębów. Korzystne jest także robienie „przerw” w trakcie brania prysznica – np. zakręcanie kurka podczas mydlenia ciała lub nakładania odżywki na włosy. 

Wprowadzenie tych zdrowych nawyków w codzienną rutynę pozwoli Ci wyczyścić sumienie – w końcu jest to duży krok w trosce o planetę. Jednak ciekawe jest również to, że może pomóc Ci zaoszczędzić. I to nawet kilkaset złotych! 

Prysznic zamiast wanny? Tylko szybko! 

Aby widocznie zmniejszyć rachunki za wodę nie wystarczy sam montaż prysznica. Należy wykluczyć ze swojej codziennej rutyny długie, ciepłe prysznice, które choć stanowią relaksujący rytuał, mogą Cię drogo kosztować.

Najzwyklejsze słuchawki prysznicowe pozwalają na przepływ około 6–9 litrów wody na minutę, natomiast popularne deszczownice mogą przepuścić aż 8–12 litrów! Z kolei wanna, która zmieści się w łazience o średniej wielkości, ma pojemność około 130–150 litrów. Oznacza to, że 10-minutowy prysznic z deszczownicą może wygenerować podobne koszty, co gorąca kąpiel z bąbelkami.

Aby autentycznie zmniejszyć zużycie wody, a tym samym wielkość kwot na rachunkach, należy więc brać szybkie, 5-minutowe prysznice. Zakładając, że przez Twój prysznic przechodzi 8 litrów wody na minutę, 5-minutowe mycie się wygeneruje koszty ponad 3x mniejsze niż kąpiel w wannie! Zamiast płacić około 40 zł miesięcznie za same kąpiele, możesz zredukować koszty do 12 zł – to ponad 300 zł mniej w skali roku, i to dla jednej osoby! 

Warto jednak pamiętać, że podane kwoty są tylko orientacyjnie – stawki za wodę różnią się w zależności od miejsca w Polsce. Ostateczna cena zależy również od sposobu ogrzewania bieżącej wody. Jednak kalkulacje mówią same za siebie – wskakuj pod prysznic i oszczędzaj!

Zdjęcie główne: Andrea Davis/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*