Budowa ogrodzenia. Sprawdź, które przepisy musisz znać!

Budowa ogrodzenia. Sprawdź, które przepisy musisz znać!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zamierzasz ogrodzić swoją działkę? Zobacz, jakie formalności musisz spełnić, jakie są obowiązujące przepisy oraz czy na budowę ogrodzenia potrzebne jest pozwolenie.

Budowa ogrodzenia musi być dostosowana do obowiązujących przepisów. W przypadku kiedy ogrodzenie nie spełnia norm, konieczne jest rozebranie go. Oto jak wyglądają przepisy i formalności obowiązujące w 2021 roku.

Czy budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia?

Do budowy ogrodzenia nie jest wymagane pozwolenie, chyba że ogrodzenie ma stanąć przy drodze gminnej, powiatowej lub wojewódzkiej. W takim wypadku istnieje ryzyko, że ogrodzenie może zagrażać bezpieczeństwu osób lub mienia, np. ograniczając widoczność kierowców.

Na budowę ogrodzenia pozwolenie może być również wymagane, jeżeli ma ono stanąć na działce przy budynku wpisanym w rejestr zabytków. Wówczas konieczne będzie pozwolenie konserwatorskie.

>> Przeczytaj także: Czy budowa garażu wymaga pozwolenia?

Czy budowę ogrodzenia należy zgłosić?

To zależy od wysokości konstrukcji. Zgodnie z przepisami w 2021 r. budowa ogrodzenia wymaga zgłoszenia, jeżeli jego wysokość przekracza 2,2 m. Zgłoszenie należy złożyć w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu co najmniej 21 dni przed planowanym dniem rozpoczęcia budowy.

Photo by: Jan Steiner, from: Pixabay

Jaka powinna być odległość ogrodzenia od granicy działki sąsiada?

Przepisy nie określają odległości, jaka powinna dzielić ogrodzenie twojej działki o działki sąsiada. Wskazują na to, że ogrodzenie nie może wkraczać na działkę sąsiada. W przypadku budowy ogrodzenia na osi wydzielającej działki sąsiadów, potrzebna jest zgoda sąsiada.

Szerokość bramy i furtki – przepisy

Minimalna szerokość bramy garażowej powinna wynosić 2,4 m, zaś minimalna szerokość furtki 0,9 m. Co więcej, bramy oraz furtki nie mogą otwierać się na zewnątrz działki. Nie mogą też mieć progów. Przepisy informują także, że elementy wykończeniowe ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla ludzi, a więc nie można umieszczać na nich elementów z ostrym zakończeniem. 

Źródło: Homebook.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*