Deszczówka i ścieki – jak je odprowadzać?

Deszczówka i ścieki – jak je odprowadzać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Utrzymanie czystości w swoim otoczeniu jest niezwykle ważne nie tylko ze względów higienicznych, ale również bezpieczeństwa. Gromadząca się deszczówka lub ścieki mogą stać się źródłem zanieczyszczeń mikrobiologicznych, dlatego warto zadbać o odpowiednie ich odprowadzanie.

Zbiorniki na szambo – wszystko, co musisz wiedzieć

Zbiornik na szambo to podziemny, bezodpływowy rezerwuar, do którego odprowadzane są ścieki kanalizacyjne. Zazwyczaj wykonany jest z nieprzepuszczalnych materiałów, takich jak beton i ma dość dużą pojemność. Szambo przydomowe może być podłączone do kanalizacji miejskiej lub nie – w tym drugim przypadku jego opróżnianiem zajmują się tabory asenizacyjne, które wywożą nieczystości do punktów zlewnych. Warto jednak wiedzieć, że od 2002 roku tylko działki niemające możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej mogą pozwolić sobie na szambo niepodłączone do kanalizacji miejskiej. Zbiornik na szambo powinien być wykonany w taki sposób, by zminimalizować możliwość zatkania się uzbrojenia podziemnego. Prawidłowo skonstruowany zbiornik ma dwa otwory – wlot, który umożliwia podłączenie kanalizacji domowej oraz właz, który znajduje się nad powierzchnią ziemi i umożliwia pobranie zawartości przez tabor asenizacyjny. Jeśli szambo jest podłączone do kanalizacji miejskiej, właz może być nieobecny, a sam zbiornik posiadać wylot pod powierzchnią ziemi. Jeżeli szukasz zbiornika na szambo, koniecznie odwiedź stronę: https://szambamamut.pl, na której znajdziesz szeroką ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.

Ile kosztuje zbiornik na szambo?

Cena szamba zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest pojemność i stopień zaawansowania wybranego rezerwuaru. Jeśli zdecydujesz się na zbiornik jednokomorowy, z pewnością zapłacisz mniej niż za szambo dwukomorowe, wyposażone w przegrodę przelewową. Z drugiej strony zbiornik jednokomorowy wymaga częstszego opróżniania przez tabor asenizacyjny, co również może generować koszty. Szambo dwukomorowe charakteryzuje się rozdzielaniem zanieczyszczeń stałych i płynnych oraz przetwarzaniem tych ostatnich przy użyciu mikroorganizmów. W ten sposób szambo jest oczyszczane już w warunkach przydomowych. Poza stopniem zaawansowania i rozmiarem o cenie szamba decyduje również jakość płyty najazdowej, rodzaj wieka oraz koszt montażu, czyli tak zwana „robocizna”. W związku z tym cena za szambo betonowe 10m3 może wahać się między 2300 zł a 3400 zł.

Jak odprowadzać i zbierać deszczówkę?

Jakość deszczówki bardzo zależy od jakości powietrza, dlatego zanim zdecydujesz się zbierać ją w celu ponownego wykorzystania, upewnij się, że nie będzie ona zanieczyszczona niepożądanymi substancjami. Pamiętaj również, że woda opadowa nie zachowuje czystości mikrobiologicznej i z tego powodu nie nadaje się do picia. Możesz ją za to wykorzystać do prac porządkowych, takich jak mycie samochodu lub elewacji, podlewania roślin lub spłukiwania toalety. Odprowadzanie deszczówki ma swoje zalety – jest ekologiczne i ekonomiczne, a także może poprawić kondycję roślin, które będą nią podlewane. Funkcjonalny zbiornik na deszczówkę 10000l kosztuje około 3000 zł, ale jest to inwestycja, która może się zwrócić. 

Fot.: Inge Maria/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*