Co to jest dom inteligentny?

Co to jest dom inteligentny?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Inteligentny dom to dom, który wykorzystuje najnowsze technologie elektroniczne i komputeryzację do sterowania lub automatyzacji wielu różnych aspektów. Wdrożenie takich udogodnień wymaga kilku podstawowych przemyśleń na temat projektu i technologii.

Nieustanny rozwój

Gama różnych dostępnych urządzeń i technologii inteligentnego domu szybko się rozszerza wraz z rozwojem sterowania komputerowego i czujników. Nieuchronnie doprowadziło to do problemów ze zgodnością i dlatego istnieje potrzeba standaryzacji technologii i protokołów automatyki domowej. W Europie protokół Installation Bus lub Instabus staje się uznanym protokołem technologii inteligentnego domu do komunikacji cyfrowej między urządzeniami. 

tablet w smart home
Photo by rawpixel.com from Freepik.com

Zalety

Istnieją cztery bardzo praktyczne powody, dla których ludzie inwestują w technologie inteligentnego domu. Są to między innymi:

  1. Komfort – klimatyzacja i oświetlenie mogą być automatycznie regulowane w zależności od pory dnia, temperatury zewnętrznej lub indywidualnego nastroju.
  2. Wydajność – inteligentne domy mogą kontrolować, kiedy rzeczy się włączają i wyłączają i dokładnie śledzić, gdzie i ile energii jest zużywane w domu.
  3. Wygoda – inteligentne domy mogą pomóc uprościć złożone zadania lub całkowicie je zautomatyzować.
  4. Bezpieczeństwo – dzięki czujnikom i technologiom komunikacyjnym domy mogą być uważnie i stale monitorowane z dowolnego miejsca.
tablet w smart home
Photo by sodawhiskey from Freepik.com

Co jest wyjątkowego w “smart home”?

Każdy inteligentny dom różni się pod względem tego, co robi i jak sobie z tym radzi, ale ogólnie rzecz biorąc, miarą „dobrego” inteligentnego systemu jest stopień, w jakim ulepsza on Twój dom i jak dyskretnie to osiąga.

Nie ma sensu dysponować technologią dla samej technologii – jeśli zarządzanie systemami inteligentnego domu wymaga więcej czasu, kosztów i wysiłku, niż byłoby potrzebne do ręcznej obsługi, równie dobrze możesz robić to sam lub zatrudnić gospodynię.

Jeśli na przykład systemy klimatyzacji są zautomatyzowane, powinny stale dostosowywać się, abyś w domu czuł się komfortowo dokładnie tam, gdzie tego potrzebujesz. Najlepiej byłoby to zrobić dyskretnie i w sposób zapewniający maksymalną wydajność. Powinieneś także być w stanie łatwo i szybko zmienić ustawienia automatyczne, bez konieczności zmagania się ze skomplikowanymi elementami sterującymi lub wędrówki na drugi koniec domu, aby to zrobić.

>> Przeczytaj także: Inteligentny dom – czyli jaki?

Jak to właściwie działa?

Większość inteligentnych domów wykorzystuje inteligentne okablowanie lub specjalnie zbudowaną sieć domową, aby umożliwić różnym częściom domu komunikację z centralnym systemem sterowania. Zegary, przełączniki i czujniki służą do określania, kiedy i jak powinny działać różne zautomatyzowane systemy, a różne „sceny” i zdarzenia mogą być ustalane w celu wdrażania różnych kontroli dla różnych scenariuszy.

Na przykład, gdy wracasz do domu z pracy, czujnik może wykryć, że jesteś w domu i włączyć określone światła, dezaktywować różne środki bezpieczeństwa i ogrzać salon. Kiedy kładziesz się spać, może aktywować czujniki bezpieczeństwa, zaciągnąć wszystkie zasłony i wyłączyć światła i inne urządzenia.

Instalacja i koszt

Bez względu na to, jaki system planujesz zainstalować, zawsze dobrze jest najpierw porozmawiać z instalatorami. Nie tylko będą w stanie doradzić, jaki rodzaj systemu będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom, ale także pomogą upewnić się, że jest on zainstalowany w najbardziej efektywny i opłacalny sposób.

Podobnie jak większość rzeczy, które ułatwiają życie, zmiana domu w dom połączony z siecią ma swoją cenę. Proste systemy można zainstalować stosunkowo tanio, ale oczywiście na im więcej Cię stać, tym bardziej rozbudowany, bezpieczny i funkcjonalny będzie Twój system. Twój budżet to jedyne prawdziwe ograniczenie tego, co możesz zrobić, aby uczynić swój dom “inteligentnym domem”.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*