Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – co warto wiedzieć?

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – co warto wiedzieć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aby uzyskać kredyt hipoteczny, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Niezbędny jest m.in. wkład własny, który pokrywa konkretną część wartości danej nieruchomości. Czy istnieje opcja wzięcia kredytu hipotecznego bez dysponowania oszczędnościami o określonej wysokości?

Kredyt hipoteczny a brak wkładu własnego

Banki wymagają dysponowania wkładem własnym, który wynosi 20% wartości nieruchomości. Istnieje również opcja zmniejszenia tej wartości do minimum 10% w sytuacji, gdy klient wykupi ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Są to odgórne wytyczne, dlatego nie ma opcji wzięcia kredytu bez dysponowania odpowiednim majątkiem.

Wkład własny zapewnia większe bezpieczeństwo bankowi. Dzięki temu taka usługa staje się tańsza, a mniej osób ma problem ze spłatą zobowiązania. Kwestia ta jest odgórnie regulowana przez prawo, chociaż jeszcze pod koniec XX wieku wkład własny nie był wymagany. Obecnie istnieje jednak opcja zastąpienia gotówki innymi dobrami, które również można zaliczyć do wkładu własnego.

Co może być potraktowane jako wkład własny?

Żaden bank nie oferuje usługi, jaką jest kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Istnieje jednak opcja zamienienia gotówki na inne dobra, na przykład nieruchomość. Wówczas hipotekę ustanawia się na innym mieszkaniu, domu czy działce. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie dla samego banku. 

Niektóre banki umożliwiają również wykorzystanie środków z III filaru emerytalnego. Nie trzeba ich wówczas wypłacać, jednak są one traktowane przez instytucję finansową jako zabezpieczenie.

Jeśli nie masz całego wkładu własnego, jednak dysponujesz jakimikolwiek oszczędnościami, połowę wymaganej sumy zwykle można uzupełnić poprzez zastaw na papierach wartościowych. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy bank bierze takie rozwiązanie pod uwagę, a wiele instytucji wprowadza restrykcyjne ograniczenia w tym temacie.

Jeśli budujesz dom, jako wkład własny możesz potraktować również działkę czy zakupione materiały budowlane. Wszystkie szczegóły trzeba jednak dokładnie omówić z bankiem, który udziela Ci kredytu.

Wkład własny a wybór banku

Każdy bank oferuje kredyty hipoteczne na nieco innych zasadach. Kwota wynosząca 20% wartości nieruchomości jest regulowana przez prawo, ale pozostałe kwestie zależą wyłącznie od wybranej instytucji finansowej. Z tego powodu przed wzięciem kredytu warto upewnić się co do szczegółów danej oferty oraz sprawdzić, czy na rynku nie pojawiają się korzystniejsze opcje.

Obecnie istnieje opcja porównania dostępnych opcji kredytów hipotecznych zupełnie bez wychodzenia z domu. W tym celu warto skorzystać z takiej strony, jak np. https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. Zestawia ona wszystkie najważniejsze propozycje banków w jednym miejscu. Dzięki temu możesz wybrać taki kredyt hipoteczny, jaki odpowiada Twoim potrzebom. Mowa tu także o podejściu banku do wkładu własnego. Każda instytucja finansowa samodzielne ustala wymagania odnośnie tej kwoty, niekiedy pozwalając na zastąpienie jej wymienionymi dobrami.

Fot. unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*