Pompa ciepła. Zasady działania, oszczędności

Pompa ciepła. Zasady działania, oszczędności
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pompy ciepła są coraz popularniejszą i chętnie wybieraną opcją z racji tego, że wiążą się ze znaczną oszczędnością. Warto poznać ich zasady działania, by być może w przyszłości zdecydować się na zastosowanie tego rodzaju technologii w swoim domu.

Zanim zaczniemy mówić o korzyściach płynących z pompy ciepła, wyjaśnijmy, czym właściwie jest owa instalacja. Otóż jest to urządzenie, które pozwala osiągnąć nawet do 75% oszczędności, jeśli chodzi o wydatki ponoszone na uzyskanie ciepłej wody użytkowej i ogrzewania. Pompy ciepła są uznawane za najtańsze ogrzewanie, a jak działają w praktyce?

Ten rodzaj instalacji jest obecnie coraz częściej stosowany w budownictwie jednorodzinnym. Naprawdę duże korzyści dają w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. Przy takiej kolaboracji miesięczne rachunki mogą stać się o wiele niższe. 

ABC działania pompy ciepła

Jeśli masz w planach instalację  pompy ciepła w swoim domu, musisz wiedzieć, że to nie jest urządzenie, które wytwarza energię cieplną. Takimi źródłami ciepła są na przykład: kotły gazowe olejowe czy te na paliwo stałe. Na to, aby instalacja działała bez zarzutu, a paliwo było zużywane w prawidłowy, nieszkodliwy sposób, wpływa między innymi wartość opałowa samego paliwa. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że im wyższa jest wartość opałowa, tym mniej spalimy paliwa do ogrzania naszego domu. 

Żeby otrzymać 1kW energii cieplnej musimy dostarczyć określoną ilość paliwa. Pompy ciepła są urządzeniami, które nie wytwarzają energii, a przenoszą ją z jednego miejsca do drugiego.

Podjęcie decyzji o wyborze pompy ciepła wcale nie należy do najłatwiejszych. Wiele osób, które dziś inwestuje w tego typu urządzenie, tłumaczy ten fakt tym, że za parę lat ceny paliwa będą znacznie wyższe, a oni będą mogli nadal cieszyć się z dość niskich rachunków. Pompy ciepła są najczęściej instalowane w budynkach, w których nie ma zbytniej możliwości ogrzewania tanim gazem ziemnym. Inwestujący kalkulują, że instalacja pompy cieplnej zwróci się im po kilku latach. Osoby, które decydują się te rozwiązanie, biorą pod uwagę samą ekologię. Właściciele domów, w których instaluje się pompy ciepła, chcą też żyć ze świadomością, że nie przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego

Duży wachlarz możliwości i spora oszczędność

Zaletą pomp ciepła jest też różnorodność ich zastosowania. Projektanci tych urządzeń szukają nowszych, lepszych, bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, w celu zwiększenia komfortu potencjalnych klientów. To, że konstrukcja pomp ciepła wciąż ewoluuje, wpływa też na okazyjność cen tych urządzeń. 

Pompy ciepła pozwalają na naprawdę znaczną redukcję kosztów ogrzewania domu – nawet do 50–60%. To inwestycja, która się opłaci i w nie tak dalekiej przyszłości pokaże, że rzeczywiście da się zaoszczędzić na rachunkach.

Zdj. główne: Magda Ehlers/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*