Smart taras, czyli jak powiększyć przestrzeń domową. Automatyczne markizy

Smart taras, czyli jak powiększyć przestrzeń domową. Automatyczne markizy
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Trwałe, dające przyjemny cień i wygodne w użytkowaniu – markizy tarasowe z napędem elektrycznym to doskonały sposób na osłonięcie tarasu w zależności od swoich potrzeb. 

Zadaszenie tarasu – czy warto?

Powierzchnię naszego domu w prosty sposób możemy powiększyć. Oczywiście nie chodzi o przesuwanie ścian, lecz o taras. To doskonałe miejsce do wypoczynku, relaksu, złapania chwili oddechu, ale też do spędzenia czasu z rodziną i bliskimi, a nawet do pracy. Świeże powietrze ma pozytywny wpływ na organizm i nasze samopoczucie.

Podczas budowy tarasu warto dokładnie przemyśleć jego wymiary (by pomieścił komplet wypoczynkowy ze stołem i innymi wybranymi rzeczami) oraz usytuowanie. Nie poleca się tarasów od strony ulicy z uwagi na hałas, zanieczyszczenia oraz spojrzenia sąsiadów i przechodniów. Do tego jeszcze istotne jest, aby kolorystyka współgrała z elewacją domu oraz całą posesją. Dobrze też zadbać o antypoślizgową powierzchnię, gdyż śliskie płytki w połączeniu z deszczem mogą zamienić się w lodowisko.

Na tarasie możemy spędzać poranki, całe dnie i wieczory, jednak czasami jest to niemożliwe przez pogodę. Trudno jest wytrzymać kilka godzin w pełnym słońcu. Najlepszym rozwiązaniem jest zadaszenie tarasu. Do wyboru mamy zadaszenia montowane na stałe, jak chociażby drewniana czy szklana konstrukcja.

Niestety, na takim tarasie nie da się opalać czy popatrzeć na gwiazdy, kiedy zapadnie zmrok, dodatkowo zaciemniają nam wnętrze domu. Rozwiązaniem tego problemu jest albo zostawienie odsłoniętego fragmentu, albo po prostu zamontowanie ruchomego zadaszenia.

Automatyczne markizy tarasowe

Ruchomym zadaszeniem, które możemy dowolnie zwijać i rozwijać wedle własnych potrzeb, jest markiza. Kiedyś trzeba było wszystko robić ręcznie, przy pomocy korbki. Teraz na rynku są dostępne automatyczne markizy tarasowe, które poprawiły komfort użytkowania. Mechanizm sterowania nią uruchamia się specjalnym przyciskiem, bądź przy pomocy pilota.

Ponadto automatyczne markizy tarasowe można wyposażyć jeszcze w czujnik pogodowy. Jego zadaniem jest czuwanie nad zmianami pogody. Przykładowo markiza sama zwinie się, gdy nagle zerwie się silny wiatr, a rozwinie, gdy pojawi się słońce. Dzięki temu nie musimy stale monitorować sytuacji, czy martwić się, gdy wyjdziemy z domu, czy nadciągnie burza.

To jeszcze nie wszystko, gdyż markizy mogą też posiadać kolejne udogodnienie, czyli promiennik z lampą, która nie tylko daje światło, ale przede wszystkim ogrzewa na podobnej zasadzie, jak słońce. Dzięki temu, gdy zrobi się nieco chłodniej, dalej możemy wygodnie spędzać czas na tarasie.

Wymiary, kolory i wzory markiz na taras

Markizy występują w różnych rozmiarach. Najpopularniejsze modele mają 5 m szerokości i osłaniają taras na około 3,5 m. Taka powierzchnia wystarczy, by móc wygodnie usiąść przy stole. Istnieje też możliwość zamówienia markizy tarasowej pod konkretny wymiar, z dokładnością nawet co do centymetra.

Tego typu zadaszenie tarasu jest jednak dość ciężkie – markizy ważą około 50 kilogramów. Do ich montażu potrzeba dwóch osób. Można to zrobić z czyjąś pomocą, jednak najrozsądniej jest powierzyć to zadanie fachowcom.

>> Zobacz też: Meble, które sprawdzą się na dużym tarasie

Obecnie na rynku jest dostępnych tak wiele kolorów i wzorów markiz automatycznych, że nikt nie powinien mieć problemu z wybraniem najlepszego wariantu. Najczęściej spotykane są markizy jednokolorowe bądź w pasy. Każda prezentuje się bardzo stylowo i elegancko. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Może to być specjalna tkanina poliestrowa zabezpieczona lakierem akrylowym lub zaimpregnowany materiał akrylowy. Są też modele pokryte wodoodporną folią. 

Wszystkie są odporne na rozerwanie i trwałe – nie odbarwiają się, ani nie płowieją, a dodatkowo odbijają promienie słoneczne. Dzięki nim możemy korzystać z tarasu, kiedy i ile tylko chcemy. Warto pamiętać, by w żadnym razie nie zwijać mokrej markizy, gdyż może po prostu spleśnieć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*