Na co zwracać uwagę przy wyborze kotła na pellet?

Na co zwracać uwagę przy wyborze kotła na pellet?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kotły na pellet – chcą lub nie – stają się coraz popularniejsze. Zgodnie z reformami wprowadzanymi przez polski rząd, mieszkańcy naszego kraju będą musieli na dobre rozstać się ze świetnie znanymi kopciuchami. Piece na pellet mają być nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także przyjazne dla kieszeni użytkowników. W momencie jednak kiedy wybierzemy się już do sklepu po zakup nowego i ekologicznego kotła, może pojawić się sporo dylematów. Okazuje się bowiem, że piece na pellet nie są jednorodne, a można powiedzieć nawet, że wiele parametrów mocno ich różni. Wobec tego na co warto zwrócić uwagę wybierając kotły na pellet?

Kocioł na pellet i jego funkcjonalność

Kocioł na pellet może być prosty i tradycyjny, jednak z drugiej strony może on zapewnić nam także szereg dodatkowych funkcjonalności. Tak naprawdę warto sobie uświadomić, że im bardziej „zaawansowany” piec na pellet, tym będzie on wygodniejszy w użytkowaniu. Wobec tego w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy dany kocioł oferuje nam:

  • system czyszczenia rur- jest to jeden z podstawowych parametrów, jakie powinien posiadać piec na pellet. Nie oszukujmy się, ale z pewnością mało kto chciałby robić to ręcznie. Proces spalania pelletu mimo wszystko może być inwazyjny, a automatyczny system czyszczenia rur doprowadzi do znacznego przedłużenia ich żywotności. 
  • automatyczne usuwanie popiołu- pellet spala się całkowicie ekologicznie, jednak nie oznacza to, że będzie on całkowicie pozbawiony popiołu. Resztki ze spalania pelletu osadzające się w palniku z pewnością nie będą najłatwiejsze do usunięcia. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy kocioł wyposażony jest w system automatycznego usuwania popiołu. Dzięki temu będzie on zgarniany do pojemnika, a my będziemy musieli go tylko opróżnić. Co ciekawe, w typowych instalacjach taki pojemnik wymaga opróżniania około 2-3 razy do roku.

Powyższe systemy z pewnością znacznie ułatwią obsługę pieca na pellet i sprawią, że będzie ona o wiele przyjemniejsza.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując kocioł na pellet?

Kupując kocioł na pellet warto również zwrócić uwagę na jego podstawowe komponenty. Sercem całego urządzenia będzie oczywiście palnik. To właśnie od jego poprawnego i efektywnego działania w dużej mierze zależy wydajne funkcjonowanie całego pieca. Warto więc przy zakupie samego kotła zorientować się jakie właściwości posiada palnik i jakie parametry go charakteryzują. Kolejną kwestią jest sama niezawodność takiego pieca. Z pewnością mało kto chce, by jego sprzęt okazał się ponadprzeciętnie awaryjny. Warto więc zorientować się – jeszcze przed zakupem – jak dany piec wypadł w testach. Warto wybrać sprzęt, który zyskał sobie najlepsze noty w rankingach, co jest jednym z dowodów na jego wysoką wydajność oraz niezawodność.

Kocioł na pellet – jego producent oraz certyfikaty

Przy zakupie pieca na pellet ważne będą również jego certyfikaty i ewentualne atesty. Warto przede wszystkim sprawdzić, czy piec posiada certyfikat potwierdzający, że jego użytkowanie jest bezpieczne dla domowników, a także czy posiada atesty potwierdzające spełnienie unijnych wymogów. Warto także skupić się na wyborze odpowiedniego producenta. Im dłużej funkcjonuje on na rynku, tym lepszej jakości urządzenia będzie dostarczał swoim klientom. Dodatkowo renomowani producenci zwykle oferują także wieloletnią gwarancję oraz bezpłatny serwis danego pieca w razie usterki czy awarii. Wybierając więc kocioł na pellet od znanej marki, zapewniamy sobie solidne zabezpieczenie w nieoczekiwanych sytuacjach.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*