Jak wybrać grzejnik?

Jak wybrać grzejnik?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie jest jedną z najdroższych instalacji w domu. Warto więc dokładnie przemyśleć jej wybór. Należy przy tym pamiętać, że podstawowym elementem tej instalacji są grzejniki pokojowe. Jaki grzejnik więc wybrać? Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek!

Ogrzewanie domu – najpopularniejsze metody?

O ogrzewaniu warto pomyśleć już na etapie planowania budowy domu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ instalacja grzewcza jest nie tylko wyjątkowo istotna, ale także dość kosztowna. Jakie grzejniki sprawdzą się lepiej w dużych domach, a jakie w małych? Na co należy zwrócić uwagę, wybierając grzejnik? Wybór systemów grzewczych dostępnych na rynku jest naprawdę duży – począwszy od kominków z płaszczem wodnym, które nadają się do niedużych budynków, poprzez rozwiązania elektryczne, aż po ogrzewanie gazowe.

Ogrzewanie gazowe

Jedną z najpopularniejszych metod jest oczywiście ogrzewanie gazowe. Stosowane od lat w polskim budownictwie również dzisiaj jest dość chętnie wybierane. Doceniane jest przede wszystkim ze względu na wygodę. Dodatkowo kotły mogą nie tylko dostarczać ciepło w sezonie grzewczym, ale także podgrzewać wodę. Minusem tego rozwiązania jest natomiast dość wysoka cena.

Ogrzewanie paliwem stałym

Wiele osób decyduje się również na ogrzewanie domu z wykorzystaniem paliwa stałego, na przykład węgla, pelletu lub ekogroszku. Ogrzewanie paliwem stałym stosuje się przede wszystkim w miejscach pozbawionych dostępu do sieci gazowej. Największe zalety tego typu ogrzewania, oprócz relatywnie niskich kosztów ogrzewania, to łatwy dostęp oraz automatyczna realizacja. Należy jednak pamiętać, że węgiel jest szkodliwy dla środowiska, dlatego też lepszym rozwiązaniem będzie wybór bardziej ekologicznych alternatyw.

Pompa ciepła

W ostatnich czasach na popularności zyskały także pompy ciepła. Na rynku znajdziesz pompy ciepła, które pobierają ciepło z powietrza, wody lub gruntu. Jest to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań dla Twojego domu. 

Jeśli szukasz nowoczesnej instalacji grzewczej dla nowego budynku, to koniecznie zajrzyj na stronę https://www.bridom.pl/systemy-grzewcze

Rodzaje grzejników

Jak natomiast wybrać sam grzejnik pokojowy? Należy przede wszystkim brać pod uwagę jego konstrukcję. Do tych najpopularniejszych należą grzejniki czołowe, konwektorowe, kanałowe oraz płytowe. Warto także zastanowić się nad materiałem, z którego wykonany ma być grzejnik. Na rynku znajdziesz między inny kaloryfery żeliwne, stalowe oraz aluminiowe. Pamiętaj, że modele ze stali lub aluminium szybko się nagrzewają, ale jednocześnie wyróżnia je krótki czas przechowywania ciepła. Z kolei grzejniki żeliwne, chociaż nagrzewają się wolniej, dłużej utrzymują temperaturę.

Fot.: Hessam nabavi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*