Dlaczego warto stosować kolektory słoneczne?

Dlaczego warto stosować kolektory słoneczne?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Oszczędności, wygoda, przysłużenie się środowisku – to tylko niektóre korzyści, na które możemy liczyć, jeśli zdecydujemy się zamontować na swoim dachu kolektory słoneczne. Jakie jeszcze są zalety takiego rozwiązania? Czy naprawdę się opłaca? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Zachęcamy do lektury!

Kolektory słoneczne – co to jest?

Zanim przejdziemy do zalet, jakie daje nam zamontowanie kolektorów słonecznych w swoim domu, musimy pokrótce wyjaśnić, czym tak naprawdę są. Otóż kolektory słoneczne to nowoczesne urządzenia, których głównym zadaniem jest przekształcenie energii słonecznej w energię cieplną. Dzięki temu możemy nie tylko wspomóc ogrzewanie domu, ale też podgrzewać wodę użytkową, a nawet wodę w przydomowym basenie. I tak wyróżniamy trzy rodzaje kolektorów słonecznych – płaskie, próżniowe oraz próżniowo-rurowe.

Zasada działania paneli solarnych opiera się na przechwytywaniu promieniowania słonecznego przez powierzchnię absorbera, a następnie przetworzenie jej na ciepło – tutaj nagrzewający się nośnik ciepła przemieszcza się do zbiornika akumulacyjnego z wodą użytkową. Co ważne, po oddaniu ciepła nośnik wraca do kolektora.  

Zalety korzystania z kolektorów słonecznych w swoim domu

Odnawialne źródła energii to nie jest chwilowy trend, lecz rozwiązanie, które niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści. Jeśli chodzi konkretnie o kolektory słoneczne, to tutaj jesteśmy w stanie pozyskać ciepło do ogrzania domu i to w sposób ekologiczny – bez emisji dwutlenku węgla do atmosfery czy innych zanieczyszczeń. Nie ma żadnego dymu ani hałasu.

Jak już wspomnieliśmy, solary pozwalają i ogrzać dom, i wodę użytkową czy basenową. Można zatem wykorzystać je na kilka sposobów. W ten sposób oszczędzamy na kosztach ogrzewania głównego źródła ciepła – węglu, prądu czy gazu ziemnego. Okazuje się, że jesteśmy w stanie obniżyć rachunki nawet o 70 procent.

Warto jeszcze podkreślić, że panele solarne są niezwykle uniwersalne. Bez problemu zamontujemy je zarówno na dachach domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, a także na osiedlach mieszkaniowych. 

Instalacja kolektorów słonecznych trwa zwykle od jednego do dwóch dni. A jeśli będą prawidłowo zamontowane, wówczas nie będą wymagały obsługi – co bez wątpienia jest bardzo wygodne. Ponadto mogą służyć co najmniej dwadzieścia lat, oczywiście gdy będziemy prawidłowo o nie dbać i regularnie konserwować.

Na koniec jeszcze warto dodać, że posiadanie kolektorów słonecznych podnosi wartość budynku. Zatem jeśli kiedykolwiek chcielibyśmy sprzedać daną nieruchomość, wówczas możemy więcej na niej zarobić.

Jak widać, naprawdę warto zainstalować kolektory słoneczne na dachu swojego domu. Choć początkowo trzeba ponieść pewne koszty, to jednak nie zapominajmy, że możemy skorzystać z różnych dofinansowań do paneli solarnych.

Zdj. główne: Jubbar J./unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*