Okap blatowy. Jaki wybrać okap wysuwany?

Okap blatowy. Jaki wybrać okap wysuwany?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy urządzamy kuchnię, musimy zwracać uwagę na różne niuanse i pamiętać o kilku ważnych i wręcz koniecznych rzeczach. Jedną z nich jest okap, dzięki któremu unikniemy rozprzestrzeniających się po całym mieszkaniu zapachów oraz zminimalizujemy ryzyko zaparowania całego pomieszczenia i unoszenia się w nim oparów tłuszczu. 

Można powiedzieć, że okap jest już standardowym wyposażeniem każdej kuchni. Czasem jednak, zwłaszcza kiedy posiadamy w kuchni wyspę, na której znajduje się kuchenka, jego montaż w standardowej formie będzie trudny albo wręcz niemożliwy. I tu z pomocą przychodzą nam okapy blatowe. Jaki najlepiej wybrać? 

Okap blatowy, czyli jaki?

Przede wszystkim podstawową różnicą pomiędzy tradycyjnym okapem a okapem blatowym jest sposób jego montażu. Okap nie jest umieszczony nad płytą grzewczą, ale wbudowany obok niej, istnieją również modele zintegrowane, łączące oba te urządzenia.  

W przypadku modeli wysuwanych okap na co dzień ukryty jest wewnątrz szafki, a my dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń roboczą na blacie. Kiedy zaczynamy gotować, z łatwością możemy włączyć urządzenie, które wysuwa się kilkanaście bądź kilkadziesiąt centymetrów ponad blat. Okapy tego typu zbudowane są ze szkła hartowanego i stali szlachetnej, zwykle nierdzewnej, dlatego nie musimy się martwić, że szybko ulegną zniszczeniu. Oczywiście w sprzedaży znajdziemy również okapy blatowe montowane na stałe, które również dobrze się prezentują, choć z perspektywy osoby gotującej, zwłaszcza w małej kuchni, nie są aż tak praktyczne.

Wysuwany okap blatowy — jaki wybrać i na co zwrócić uwagę? 

Wybierając tego typu sprzęt, musimy zastanowić się, czy postawić na model z wywiewem, czy bez wywiewu. Jest to uzależnione tak naprawdę od warunków, jakie posiadamy. Jeśli decydujemy się na okap zamontowany w kuchennej wyspie już na początku planowania bądź przed remontem, powinniśmy zatroszczyć się o odpowiednie połączenie go z kanałem wywiewnym, w innym wypadku będziemy musieli wybrać okap bez wywiewu z węglowym wkładem wymiennym, który jednak jest odrobinę mniej skuteczny. 

Podczas zakupów warto również pomyśleć o dodatkowym oświetleniu. Niektóre modele wysuwane mają również wbudowaną taśmę LED, która zapewni nam dodatkowy blask przy kuchence i ułatwi gotowanie. 

Istnieją również modele wysuwanych okapów blatowych posiadające aż 10 trybów i możliwość automatycznego wysuwania się w momencie wyczucia pary wodnej w pomieszczeniu. Wiąże się to również z ich wysoką wydajnością, która jest kolejnym aspektem, na który musimy zwracać uwagę, gdyż niezależnie od tego, jaki okap wybierzemy, jego wydajność musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym się znajdzie. Wysoka liczba tego parametru pozwoli zachować nam w kuchni czyste powietrze pozbawione osadzającego się na meblach trudno usuwalnego i uciążliwego tłuszczu.

Kolejnym parametrem, na który musisz zwrócić uwagę podczas wyboru idealnego okapu, jest jego głośność. Oczywiście zależy nam, by sprzęt był możliwie jak najcichszy, a przy tym nie tracił swojej wydajności.  

Nie ukrywajmy, ważnym, aczkolwiek nie najważniejszym aspektem idealnego okapu blatowego jest jego wygląd. Naszym zdaniem najbezpieczniej postawić na klasyczny i uniwersalny design, który sprawdzi się niemal w każdej aranżacji. Oczywiście, jeśli lubisz eksperymentować, możesz skusić się na designerski model, przykuwający uwagę. 

Zdj. główne:Point3D Commercial Imaging Ltd./unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*