Wybór lampy do jadalni i salonu. Czym się kierować?

Wybór lampy do jadalni i salonu. Czym się kierować?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jadalnia i salon to miejsca, w których spędzamy dużo czasu i przyjmujemy gości. Dlatego tak ważna jest odpowiednia aranżacja tych miejsc i oświetlenie. Jaka lampa najlepiej się sprawdzi?

Salon i jadalnia to często główne pomieszczenia domu czy mieszkania. Spędza się tu dużo czasu, wypoczywa oraz przyjmuje gości. Dlatego tak ważne jest, by te przestrzenie były odpowiednio urządzone. Kluczowym elementem jest dobór oświetlenia, które pozwoli stworzyć odpowiedni nastrój i przyjemną atmosferę. Oprócz głównego żyrandola warto zadbać o dodatkowe źródło światła w postaci lampy, która zawsze powinna być w podobnym stylu jak główne światło.

Jak dobrać oświetlenie jadalni i salonu?

Wybierając lampę do jadalni oraz salonu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego zostały zrobione, jej wielkość, kształt oraz barwę światła. Nie może być tak, że żarówki w żyrandolu będą dawały zimne światło, a te w lampie – ciepłe. Do mniejszych pomieszczeń warto dobrać niewielką lampę stojącą bądź wiszącą, bez dużego abażura, co mogłoby sprawić, że salon czy jadalnia wydawałyby się zbyt przytłaczające. 

Jaki model lampy wybrać?

Wybór lamp jest ogromny. Od malutkich, klasycznych, przez duże, rozłożyste, po kinkiety, plafony, lampy stołowe czy stojące. Możliwości jest mnóstwo i kluczowe będą tu z pewnością indywidualne upodobania. Do dużych przestrzeni można dobrać kryształową lampę, gdyż w ostatnich sezonach, takie wzory znów cieszą się dużą popularnością. Są bardzo eleganckie, pięknie komponują się przede wszystkim z wnętrzami w stylu glamour. Do tego dają piękne światło, które odbija się od poszczególnych kryształków dodatkowo mieniących się w słońcu w ciągu dnia. Czy w przypadku mniejszych wnętrz można również postawić na kryształowe lampy i żyrandole? Jak najbardziej, jednak wówczas warto wybierać dużo mniejsze modele z jednym, dwoma lub trzema ramionami i mniejszą ilością zdobień.

W przypadku nowoczesnych wnętrz lepszym rozwiązaniem będą proste lampy z obudowami z drutu i dużą, rzucającą się w oczy żarówką. Takie lampy mogą być wiszące lub stojące. Nowoczesne lampy najlepiej prezentują się w dość minimalistycznych wnętrzach, wówczas pełnią dodatkowo rolę ozdobną. 

W przypadku jadalni dużą popularnością cieszą się wiszące lampy tuż nad stołem. Zazwyczaj jest to jedna lub trzy lampy zawieszone obok siebie. Dzięki temu można ciekawie oświetlić stół podczas spożywania posiłku. Z kolei do salonu lepsze będą lampy stojące lub kinkiety na ścianach. Oczywiście powinny być w identycznej stylistyce. Na szczęście większość producentów oferuje lampy mające taki sam design w różnych wariantach, więc bez problemu można je łączyć w dwóch różnych przestrzeniach jak jadalnia i salon. 

Jeśli jadalnia jest połączona z salonem, to lampy powinny być takie same lub w tym samym stylu. Chodzi o to, by całość ze sobą współgrała. 

Fot.: Elena Popova/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*