Jaki zamek do domu wybrać?

Jaki zamek do domu wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Odpowiedni zamek do drzwi to gwarancja bezpieczeństwa. Dlatego też warto wiedzieć, czym kierować się przy wyborze zamka do drzwi wejściowych i wewnętrznych. Sprawdź, jaki zamek będzie najlepszy.

Co wziąć pod uwagę?

Zamek do drzwi wejściowych musi posiadać odpowiednie atesty. Warto jednak zwrócić uwagę także na jego klasę.

Tym, co przede wszystkim będzie decydować o poziomie bezpieczeństwa zamka zewnętrznego, będzie ilość bolców. Im większa ta ilość, tym trudniej będzie otworzyć zamek bez oryginalnego klucza. Największy poziom bezpieczeństwa zapewniają zamki z 6 bolcami (i ich większą ilością) oraz z zabezpieczeniami antywłamaniowymi.

W wybieranym zamku należy także zwrócić uwagę na to, czy posiada on zabezpieczenie przed jego przewierceniem. Najczęściej jest to blaszka albo specjalny element rotacyjny.

Drzwi wejściowe powinny być wyposażone w więcej niż jeden zamek.

Zamek do drzwi antywłamaniowych

W atestowanych drzwiach antywłamaniowych wystarczy tylko jeden zamek centralny. W wielu modelach takich drzwi znajduje się już zamontowany fabrycznie zamek. Rygle w nim przesuwają się w kilku kierunkach. Jeżeli jednak drzwi nie są w niego wyposażone, należy go dokupić. Najlepiej, żeby zamek centralny posiadał rygle otwierające się w trzy strony. Zamki dobrej jakości do drzwi antywłamaniowych, ale nie tylko, znaleźć można na stronie https://gerda.pl/.

Jaki rodzaj zamka do drzwi wejściowych, a jaki do wewnętrznych?

Do drzwi wewnętrznych najczęściej wybierane są zamki wpuszczane. Instaluje się je w środku drzwi, przez co są prawie niewidoczne. Wkłada się je do specjalnie przygotowanych otworów, a po przekręceniu klucza rygiel wchodzi do otworu w futrynie. Najczęściej takie zamki są wybierane do drzwi wykonanych z PCV czy też z aluminium.

Zamki montowane zazwyczaj w drzwiach wejściowych to zamki nawierzchniowe. Mocuje się je do drzwi. Z jednej strony otwierane są za pomocą klucza, a z drugiej z użyciem zasuwy. Polecane są do montażu w drzwiach, które są zbyt cienkie, żeby instalować w nich zamek wpuszczane.

Zamki mechaniczne

To zamki tradycyjne, montowane najczęściej. Wynika to z tego, że są niedrogie i jednocześnie skuteczne. Przesunięcie rygla odbywa się w nich za pomocą przekręcenia klucza, natomiast bezpieczeństwo takich zamków zależne jest od kombinacji ząbków i od nacięć na kluczu.

Do drzwi przesuwnych

W takich drzwiach najlepiej jest zamontować zamki meblowe, które nie zakłócają działania otwierania i zamykania. Można zdecydować się tutaj na zamek wciskany i żaluzjowy. Do drzwi przesuwnych ze szkła należy wybierać specjalne zamki. Szkło jest cienkie i kruche, więc przy wyborze zamka należy mieć to na uwadze. Zamki muszą być wyposażone w specjalny cylinder, którego wciśnięcie umożliwi otwarcie i zamknięcie drzwi. Inną opcją do przesuwnych drzwi szklanych są ruchome zamki, które posiadają listwę z blokadą. Ich działanie polega na tym, że po zamknięciu blokady drugie skrzydło przesuwne zatrzymuje się w miejscu.

Atesty zamków

Kupując zamek do domu, a zwłaszcza do drzwi zewnętrznych, zdecydowanie należy postawić na taki, który będzie bezpieczny i skuteczny. Powinien on przede wszystkim posiadać certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej, który dopuszcza go do użytkowania w budownictwie.

Dodatkowym plusem jest to, że dany model zamka został przetestowany. Żeby wiedzieć, czy wybieramy taki właśnie zamek, należy sprawdzić, czy posiada on certyfikat od odpowiedniej jednostki, na przykład Instytutu Mechaniki Precyzyjnej.

Zamki do drzwi posiadają odpowiednie klasy, na które należy zwrócić uwagę.

Zdjęcie główne: cocoparisienne/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*