Każdy właściciel nieruchomości zobowiązany jest do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych od 2021r. Podpowiadamy, jak się za to zabrać i co oznaczają konkretne kolory śmietników.
Co możesz wrzucać do żółtego kontenera na śmieci? Przede wszystkim plastikowe butelki, opakowania po kosmetykach i detergentach, opakowania po żywności, puszki po napojach, konserwy, ale także opakowania po mleku i sokach (znane szerzej jako tetrapaki) oraz wszystkie kartony pokryte folią, a nawet rozłożone na części długopisy!
Czego nie możesz wrzucić do żółtego kontenera na śmieci? Nie należy wrzucać do nich opakowań po lekach, opakowań pozostałych po remoncie (np. puszki po farbach i lakierach, styropian, opakowań zabrudzonych cementem), żarówek energooszczędnych, jednorazowych pieluch, podpasek, wkładek oraz tamponów, aerozoli i innych problematycznych odpadów, takich jak pojemniki po olejach, płynach chłodniczych czy środkach ochrony roślin.
Chociaż o wiele rzadziej spotykany, możliwe, że w Twoim sąsiedztwie tworzywa sztuczne i metal wrzucane są do osobnych kontenerów. W tym przypadku to właśnie do czerwonego pojemnika powinny trafić: metalowe nakrętki i kapsle, aluminiowe puszki, rury, kuchenne naczynia, śrubki, czy stalowe taśmy.
Czego nie powinieneś wrzucać do czerwonego pojemnika? Starych zabawek, puszek po farbach, lakierach czy smarach, aluminiowych naczyń jednorazowych, mebli oraz sprzętu AGD.
Co powinno trafić do zielonego kontenera? Zastanawiasz się, co właściwie możesz wrzucić do pojemnika na szkło? Są to przede wszystkim szklane butelki i słoiki (bez nakrętek), ale również szklane opakowania po kosmetykach bez zawartości.
Tego nie powinieneś wrzucać do zielonego kontenera: żarówki, lustra, odpady medyczne, termometry rtęciowe oraz naczynia kuchenne, takie jak szkło żaroodporne, porcelana, czy ceramika.
Co wrzucać do niebieskiego kontenera? Tak naprawdę każdy suchy i czysty papier, czyli wszystkie tekturowe opakowania, papierowe torby na zakupy, czy makulaturę.
Czego nie wrzucać? Przede wszystkim mokrego, tłustego lub zabrudzonego papieru, ale także papieru woskowanego, a nawet sklepowych paragonów (ze względu na tusz, którym są zadrukowane). Wbrew pozorom nie powinny tutaj lądować również chusteczki i ręczniki papierowe oraz popularne tetrapaki, czyli kartonowe pudełka po sokach czy mleku.
To jedne z najbardziej problematycznych odpadów. Co więc powinno trafić do brązowych pojemników na śmieci? Wszystkie resztki spożywcze, które nie zawierają w sobie mięsa oraz nabiału. To również miejsce dla zepsutych owoców i warzyw, obierek, ale i fusów po kawie czy herbacie. Jeśli nie wiesz, gdzie wrzucić kwiaty i rośliny doniczkowe, powinny trafić właśnie do odpadów bio!
Na pewno wielokrotnie słyszałeś te słowa: odpady zmieszane. To ten śmietnik, do którego powinieneś wyrzucać swoje domowe odpady jak najrzadziej. Przede wszystkim będą to te odpady, które nie nadają się do segregacji ani recyklingu. Będą to więc odpady mięsne, brudny papier (świetnym przykładem są opakowania po pizzy, które tak często lądują w pojemnikach na papier – błędnie, bo nie nadają się one do przetworzenia i tylko utrudniają segregację dobrego jakościowo papieru!), potłuczone szyby, talerze, czy kubki; to tutaj znajdą się również opakowania po dezodorantach czy inne artykuły higieniczne, takie jak podpaski czy patyczki higieniczne. To również do czarnych pojemników wrzucisz styropian czy zabawki.
Zdj. główne: Łukasz Rawa/unsplash.com