Jak dobrze wybrać robota koszącego?

Jak dobrze wybrać robota koszącego?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy posiadacz ogrodu wie, jak wiele czasu zajmuje troska o to, by mieć piękny, bujny i zadbany trawnik. Nawet z najlepszymi kosiarkami skoszenie całego ogrodu wielokrotnie wiąże się z godzinami ciężkiej pracy. Właśnie dlatego warto zainwestować w robota koszącego. 

Robot koszący dla wielu osób jest pomocą, bez której nie wyobrażają sobie ogrodu. Jeśli planujesz jego zakup – to świetny pomysł. Pamiętaj jednak o tym, że użytkowanie go wygląda podobnie, jak korzystanie z wszystkich innych udogodnień w prowadzeniu domu. Wszystkie problematyczne kwestie nie zostaną magicznie rozwiązane, bo kupiłeś odpowiedniego robota. O ogród wciąż będziesz musiał dbać. Robot nie wypleni chwastów, nie podleje roślin, ani nie zapewni odpowiedniego stopnia nawożenia. Twój ogród – w tym trawnik – wciąż będzie wymagać od Ciebie, byś zerkał na niego swoim uważnym, opiekuńczym okiem. Świadomy tego – możesz przejść do zadania sobie kilku ważnych pytań, dzięki którym wybierzesz odpowiedniego robota.

Robot koszący doskonale sprawdzi się również u Ciebie!

Jeżeli zastanawiasz się, czy robot koszący jest dla Ciebie odpowiedni, musisz zadać sobie jedno pytanie: czy posiadasz trawnik wokół swojego domu? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to robot koszący jak najbardziej sprawdzi się w wyposażeniu Twojego domu! Nikt z nas nie lubi, gdy trawa zaczyna sięgać mu do kolan. Dodatkowo obsługiwanie standardowych kosiarek to nie tylko wysiłek, ale też kwestia zainwestowania w to czasu, którego nie zawsze masz w nadmiarze. Ten fakt oraz rozwój robotów koszących sprawiły, że przestano uważać je za idealne jedynie dla osób, które posiadają duże trawniki. Obecnie bez problemu zakupisz robota, który skosi powierzchnię również małego ogrodu. Robot nie musi bowiem oznaczać ogromnego, nieporęcznego urządzenia! 

Na co zwrócić uwagę?

Kupując robota koszącego do swojego ogrodu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Podpowiadamy, jakie parametry i dodatkowe funkcje powinien mieć sprzęt, który sprawdzi się w Twoim ogrodzie nie tylko w tym sezonie, ale także przez wiele kolejnych.

Czas pracy

Im większy ogród, tym dłuższy czas pracy jest potrzebny. Jeśli będzie zbyt krótki, to robot nie będzie w stanie skosić trawnika na jednym ładowaniu. Przemyślany zakup to gwarancja satysfakcji i spokojnego odpoczynku na tarasie, podczas gdy robot koszący będzie wykonywał za Ciebie obowiązki.

Czas ładowania

Istotny jest nie tylko czas pracy, ale także czas ładowania. Po skoszeniu trawnika robot wraca do stacji dokującej i to właśnie tam ładuje akumulator. Zwróć uwagę na to, ile czasu musi minąć, zanim urządzenie będzie znowu gotowe do pracy. 

Głośność urządzenia

W przypadku robotów koszących poziom hałasu jest znacznie niższy, co pozwala na swobodne korzystanie z tarasu w czasie koszenia. Oczywiście głośność robota różni się w zależności od modelu urządzenia.

Dodatkowe opcje

Zwróć uwagę na to, czy Twoja wymarzona automatyczna kosiarka posiada opcję mulczowania. Jest to proces rozdrabniania skoszonej trawy, która w ten sposób staje się naturalnym nawozem dla Twojego trawnika. Roboty z opcją mulczowania likwidują problem grabienia i kompostowania skoszonej trawy! To nie jedyna dostępna opcja. Istnieje możliwość zakupienia robota koszącego, którego będziesz w stanie nawigować za pomocą smartfona. Dzięki tej opcji możesz wybrać, który fragment trawnika ma zostać skoszony najpierw, lub przeprowadzić robota przez cały ogród do innej jego części. Urządzenia posiadają również czujniki wysokości trawy, dzięki którym… same wiedzą, kiedy powinny zająć się jej koszeniem! 

Zdjęcie główne: pexels.com/Matthias Zomer

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*