Dom energooszczędny 2021. Zaostrzenie prawa budowlanego

Dom energooszczędny 2021. Zaostrzenie prawa budowlanego
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czekają na nas zmiany w prawie budowlanym. Budowa bądź modernizacja domu w 2021 roku będzie trudniejsza niż dotychczas, na skutek zaostrzenie prawa budowlanego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby nasz dostać pozwolenie na budowę domu?

Zmiana w wymogach

Wprowadzenie nowych przepisów jest następstwem proekologicznej polityki Unii Europejskiej, po przyjęciu pakietu ustaw klimatycznych 3 x 20. Nazwa ta odnosi się do trzech najważniejszych kwestii, czyli ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 20%, zmniejszenie zużycia energii o 20%, wzrost zużycia energii z odnawialnych źródeł do 20%. Uzyskanie na budowę domu od 2021 r. niesie ze sobą nowe, surowsze wymogi dotyczące energooszczędności określone w Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Oznacza to, że dom musi być tak zbudowany żeby do jego eksploatacji nie było konieczne zużywać wiele energii. Nie bez znaczenie jest także źródło pochodzenia tejże enrii. Konkretnie mowa o znacznym ograniczeniu wskaźnika Ep, czyli rocznego zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej potrzebnej, która jest potrzebna do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, klimatyzacji oraz wentylacji. W świetle nowych przepisów wskaźnik Ep nie może być większy niż 70 kWh/(m²/rok). 

Ekologia przede wszystkim

Nowe wymogi będą obowiązywać osoby planujące budowę lub modernizację domu. Najlepszym sposobem na obniżenie zapotrzebowania na energię pierwotną Ep jest zbudowanie dobrze ocieplonego domu, żeby uniknąć strat ciepła w budynku. Drugim, sposobem jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania domu. Chodzi tu przede wszystkim o panele fotowoltaiczne, kotły na biomasę, lub kolektory słoneczne.

Źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*