Zasłony na taśmie – jak sprawić, by prezentowały się we wnętrzu idealnie?

Zasłony na taśmie – jak sprawić, by prezentowały się we wnętrzu idealnie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jednym z kluczowych elementów kształtujących charakter pomieszczeń są zasłony na taśmie. To, jak prezentują się w oknach, wpływa nie tylko na estetykę, ale także na atmosferę panującą w danym miejscu. Dlatego też warto poświęcić uwagę nie tylko ich tkaninom czy kolorystyce. Należy zwrócić uwagę także na detale, takie jak sposób, w jaki zasłony są zawieszone.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym i innym aspektom. Zobacz zatem, jak sprawić, by zasłony na taśmie prezentowały się we wnętrzu idealnie, tworząc harmonijną całość i dodając elegancji oraz przytulności każdemu pomieszczeniu.

Po pierwsze: dopasuj zasłony na taśmie do stylu pomieszczenia

Wybór odpowiednich zasłon na taśmie to nie tylko kwestia estetyki, ale także harmonii z resztą wystroju wnętrza. Przed zakupem zastanów się nad stylem panującym w danym pomieszczeniu. Czy jest to nowoczesne minimalistyczne wnętrze, czy może bardziej klasyczne i eleganckie?

Wybierając zasłony na taśmie, zwróć uwagę na ich materiał, fakturę i ogólny wygląd, by idealnie komponowały się z resztą elementów aranżacji. Pamiętaj, że dekoracje te mają nie tylko zdobić, ale także współtworzyć spójną całość, podkreślając charakter i styl wnętrza.

Do aranżacji minimalistycznych wybierz więc proste modele wykonane ze standardowych tkanin. Przy nurcie boho postaw na zwiewność i lekkość, kupując zasłony wykonane z delikatnych, niemalże transparentnych materiałów. W dostojnym wystroju nie może z kolei zabraknąć eleganckich osłon okiennych wykonanych chociażby z weluru.

W pierwszej kolejności zawsze zastanów się więc nad tym, jaki materiał i faktura najlepiej podkreślą nurt obrany w Twoim wnętrzu.

Materiał zasłon poniekąd definiuje ich styl. Tym samym dostojny welur sprawdzi się idealnie np. w eleganckich wnętrzach glamour. Na zdjęciu model Soft Velvet. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Po drugie: wybierz odpowiednią kolorystykę oraz wzory

Kolor zasłon na taśmie ma ogromne znaczenie dla atmosfery panującej w pomieszczeniu. Jasne odcienie optycznie powiększą przestrzeń, podczas gdy ciemniejsze nadadzą jej elegancji i przytulności. Dobierając barwy, zastanów się jednak również nad pozostałymi elementami wystroju, takimi jak meble czy ściany, aby stworzyć spójną harmonijną całość.

Co więcej, wzory zasłon mogą dodatkowo urozmaicić wnętrze. Odpowiednio dobrany motyw czy geometryczne detale są w stanie podkreślić charakter pomieszczenia, nadając mu indywidualnego wyrazu. Jednak warto pamiętać o umiarze – zbyt intensywne zdobienia mogą przytłoczyć. Dlatego zawsze warto zwracać uwagę na proporcje i równowagę w doborze kolorystyki oraz wzorów zasłon na taśmie.

Do tego miej na uwadze fakt, że osłony okienne będą przed zawieszeniem marszczone. Jeśli zatem zależy Ci na wzorze, musisz zastanowić się, jak zdobienie będzie prezentować się po nadaniu zasłonom finalnej formy. 

Po trzecie: pamiętaj o pomarszczeniu zasłon na taśmie

Sposób, w jaki tekstylia są ułożone na oknie, ma kluczowe znaczenie dla ich finalnego wyglądu. Pomarszczone osłony to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności.

Na szczęście, stawiając na zasłony na taśmie, to zadanie masz nieco ułatwione. Takim modelom bardzo łatwo nadać odpowiedni kształt. Wystarczy zawiązać znajdujący się w górnej części tekstyliów sznurek – z jednej strony. Następnie możesz przejść do dowolnego marszczenia materiału. Jesteś w stanie tak sprawdzić kilka opcji i poprawiać zakładki aż do momentu, gdy znajdziesz to najlepsze rozwiązanie.

Gdy już jesteś pewna marszczeń, wiążesz sznurek z drugiej strony i gotowe! Dzięki takiej formie wykonania zakładek tekstylia zawsze będą prezentować się idealnie. A Tobie zostanie teraz już tylko umieścić dekoracje na karniszu.

Pamiętaj jednak przy tym, że sposób marszczenia zasłon niekiedy wpływa na ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Nawet jeśli zdecydujesz się na modele transparentne, jednak wykonasz na nich ciasne zakładki, wnętrze może nieco się zaciemnić. Materiał będzie na siebie nachodzić, tworząc grubszą warstwę mniej przepuszczającą światło. Lepiej mieć ten fakt na uwadze.


Wszyty w zasłony na taśmie sznurek zdecydowanie ułatwia ich marszczenie. Na zdjęciu model Lenny. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Po czwarte: miej na uwadze kwestie związane z utrzymaniem zasłon w czystości

Wybierając zasłony na taśmie, nie zapominaj o praktycznych aspektach ich pielęgnacji. Materiały, z których są wykonane, mogą różnić się pod względem łatwości utrzymania w czystości. Warto wybrać tkaniny, które można prać w pralce, aby utrzymać dekoracje w nienagannym stanie przez długi czas.

Ponadto, jeśli pomieszczenie narażone jest na intensywne nasłonecznienie, warto rozważyć zasłony o właściwościach odpornych na blaknięcie kolorów.

Pamiętaj także o odpowiedniej częstotliwości prania, by tekstylia zawsze prezentowały się świeżo i atrakcyjnie. Odpowiednia pielęgnacja to klucz do zachowania ich estetyki i funkcjonalności na dłuższy czas. Sprawdź więc zalecenia producenta i staraj się prać osłony okienne regularnie. Te umieszczone w kuchni najlepiej czyścić nawet dwa razy w miesiącu. Modele znajdujące się w salonie, sypialni czy gabinecie można z kolei prać raz na trzy miesiące.

Jeśli zatem chcesz, aby zasłony na taśmie zawsze prezentowały się w Twoim wnętrzu idealnie, pamiętaj o aspektach wymienionych powyżej. Wtedy efekt wow jest gwarantowany!

Zdjęcia: materiał Partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*