Fotowoltaika – co warto o niej wiedzieć

Fotowoltaika – co warto o niej wiedzieć
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Światło słońca to świetny sposób na pozyskanie niemal darmowej energii elektrycznej. Nic więc dziwnego, że coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na skorzystanie z dobrodziejstw instalacji fotowoltaicznych. 

Czym są panele słoneczne?

Termin „panel słoneczny” może odnosić się do szerokiej gamy technologii słonecznych. Jest często używany zamiennie między panelami, wytwarzającymi energię elektryczną i tymi, które wytwarzają ciepło. Panele wytwarzające energię elektryczną są określane w branży jako „słoneczne moduły fotoelektryczne(PV)”. Są to panele wykonane z materiałów, które pod wpływem światła generują prąd stały.

Rozważając zakup paneli słonecznych, należy zastanowić się, czy chcesz posiadać system wytwarzający energię elektryczną (panele fotowoltaiczne) lub system podgrzewania wody (słoneczne panele termiczne).

Jakie są różne typy paneli fotowoltaicznych?

Istnieje wiele różnych technologii i produktów fotowoltaicznych. Wydajność i koszt danych produktów są bardzo zróżnicowane. Najpopularniejsze technologie fotowoltaiczne to:

  • Panele z krzemu monokrystalicznego: zazwyczaj najbardziej wydajne, komercyjne panele słoneczne.
  • Panele z krzemu polikrystalicznego: zazwyczaj nieco mniej wydajne niż panele monokrystaliczne, ale często tańsze.
  • Panele cienkowarstwowe: obejmują szereg technologii i metod wykonania (w tym te wykonane z: tellurku kadmu (CdTe), diselenek miedziowo-indowo-galowego (CIGS) i krzemu amorficznego (aSi)). Technologie te nie są tak szeroko stosowane, ale często są preferowane ze względu na ich atrakcyjny wygląd.

Moduły fotowoltaiczne na bazie krzemu są zdecydowanie najczęściej stosowane, stanowiąc ponad 90% rynku światowego. Rozważając instalację paneli fotowoltaicznych na dachu, zazwyczaj będziesz ograniczony do produktów oferowanych przez indywidualnych instalatorów. 

solary na dachu
Photo from Freepik.com

Ile energii elektrycznej wygenerują panele słoneczne?

Ilość wytwarzanej rocznie energii elektrycznej będzie zależeć od szeregu czynników, w tym wybranego sprzętu, wielkości systemu, położenia geograficznego i kierunku, w którym znajdują się zainstalowane panele. W przypadku najpopularniejszych krzemowych paneli słonecznych zazwyczaj 1 m2 paneli generuje ~150W mocy w pogodny, słoneczny dzień (wystarczy do zasilania laptopa). Domowy system fotowoltaiczny o wielkości 20 m2 (~3 kW) wygeneruje około 2600 kWh energii elektrycznej rocznie, jeśli będzie dobrze zlokalizowany

Gdzie produkowane są panele słoneczne?

Większość paneli słonecznych jest produkowana w Azji (głównie w Chinach i w Tajwanie), ale znajdą się też producenci europejscy i amerykańscy. Komponenty do paneli słonecznych i innego sprzętu użyte w instalacji pochodzą z całego świata.

Jak mogę zmaksymalizować ilość wytwarzanej energii elektrycznej?

Prostym środkiem jest zainstalowanie przełącznika zaczepów, który przekierowuje niewykorzystaną energię elektryczną do ogrzewania wody w zbiorniku. W ten sposób część wytworzonej energii jest magazynowana jako gorąca woda, której możesz użyć później.

Bardziej skomplikowaną opcją jest zainstalowanie systemu fotowoltaicznego, który nie jest skierowany na południe, ale na zachód lub na wschód. Zapewni to więcej energii rano lub wieczorem, gdy będziesz mieć większe zapotrzebowanie. Jednak system fotowoltaiczny skierowany na wschód lub zachód będzie generować mniej energii w ciągu roku niż system skierowany na południe.

grafika: pieniądze w worku
Photo by ilixe48 from Freepik.com

W jaki sposób panele słoneczne zostaną przymocowane do mojego dachu?

Istnieje wiele sprawdzonych rozwiązań umożliwiających podłączenie paneli słonecznych do dachu. Najczęściej panele mocujemy nad istniejącymi dachówkami na aluminiowych szynach, ale niektóre rozwiązania pozwalają na zintegrowane, „zlicowane” połączenie, w którym dachówki są usuwane i zastępowane panelami słonecznymi.

Instalatorom nie należy zezwalać na wiercenie w dachówkach w celu podłączenia fotowoltaiki, ponieważ może to prowadzić do nieszczelności dachu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*