Dach solarny. Fotowoltaika zintegrowana z dachem

Dach solarny. Fotowoltaika zintegrowana z dachem
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dach solarny został ogłoszony przyszłością fotowoltaiki. Zamiast kupować dachówki i panele słoneczne, w swoim nowym domu postaw na dach solarny estetyczny i funkcjonalny! 

Dachy solarne to prawdziwa rewolucja. Nie są jeszcze tak popularne, jak panele słoneczne, jednak w ciągu paru najbliższych lat przewiduje się znaczący wzrost ich popularności. Jest to rozwiązanie wyjątkowo wygodne, zwłaszcza gdy dopiero budujemy dom – nie trzeba wymieniać pokrycia dachowego, wystarczy od razu zamontować małe “dachówki solarne” na całej powierzchni dachu. Jakie to koszty? I czy to się opłaca?

Polska Tesla? 

W USA Elon Musk stara się wypromować solarne dachówki. Mają one generować energię słoneczną, a przy okazji wyglądać jak pokrycie dachowe, do którego wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni – dzięki wykorzystaniu ogniw solarnych wbudowanych w płytki szklane w ogóle nie widać różnicy pomiędzy dachówką solarną i ceramiczną. Co ciekawe, podobno ta technologia na razie nie robi w Ameryce wielkiej furory – większą popularnością cieszą się tradycyjne panele słoneczne. 

W Europie znalazł się odpowiednik tej technologii. SunRoof to firma należąca do Lecha Kaniuka, polskiego biznesmena, który stoi za sukcesem rozwoju PizzaPortal. Teraz przenosi się on na płaszczyznę ekologiczną, gdzie konkuruje z takimi gigantami jak Tesla. Jego solarne dachy są odporne na wahania temperatury i wilgoć, zachowują się jak tradycyjne dachówki. Dodatkowo są wydajniejsze i bardziej ekologiczne od konkurencji – ich konstrukcja jest całkowicie biodegradowalna, a emisja CO2 minimalna. 

Jakie są zalety solarnego dachu? 

Jeśli Twój dom jest już wykończony i nie zamierzasz wymieniać pokrycia dachowego, lepiej postaw na tradycyjne panele słoneczne. Jednak jeśli jesteś dopiero w fazie budowania lub nawet planowania rozważ dach 2w1. 

SunRoof reklamuje się jako firma produkująca dachy z materiałów trwalszych i wytrzymalszych niż zwykła fotowoltaika, a konkretnie z monokrystalicznych modułów krzemowych. Do całego oprogramowania dołączona jest aplikacja monitorująca wytwarzanie i zużycie energii. Największym plusem jest estetyka – solarne dachówki umożliwiają równomierne pokrycie całego dachu modułami fotowoltaicznymi. Nawet w zagięciach i jaskółkach można umieścić drobne moduły, które nie tylko przetwarzać będą energię słoneczną w prąd, ale także wyglądają jak zwykła dachówka. To największy przełom na rynku fotowoltaiki od kilkunastu lat. Zwłaszcza że solarne dachówki chronią powierzchnię domu, a przy okazji zapewniają odpowiednią wentylację. 

Nie zapominajmy o samej energii – solarny dach, ponieważ pokrywa całą powierzchnię, a nie jej część jak panele słoneczne – może wyprodukować średnio 19 000 kWh w ciągu roku! 

A koszty? 

Dzięki temu, że dach solarny zastępuje zwykłe dachówki i panele słoneczne, można wyeliminować koszty zwykłego pokrycia dachowego, co stanowi znaczne ułatwienie. Dodatkowo moduły solarne są tak wydajne, że dach solarny może ograniczyć wydatki za prąd nawet… do zera. A jeśli w Twoim domu zużycie prądu nie jest duże, możesz nawet na tym zarobić – sprzedając pozostałe kWh do elektrowni. 

Zdj. główne: Bill Mead/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*