Zalety energii solarnej

Zalety energii solarnej
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Coraz więcej osób korzysta z energii pozyskiwanej z promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne stosuje się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budynkach firmowych czy obiektach użyteczności publicznej. Przeczytaj, jakie są zalety energii solarnej.

Odnawialne źródło energii

Odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna czy wiatru, są bardzo atrakcyjne ze względu na to, że są zasobami niewyczerpalnymi. Wykorzystanie odnawialnych źródeł pozwala zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, które jest spowodowane emisją szkodliwych produktów spalania paliw kopalnych do atmosfery. 

Ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery

Główną zaletą energii solarnej jest jej bezemisyjność. Prowadzenie przydomowych instalacji fotowoltaicznych pomaga osiągnąć neutralność klimatyczną, a nawet uzyskać stuprocentową samowystarczalność energetyczną. Energię słoneczną, pozyskiwaną dzięki panelom fotowoltaicznym, można wykorzystać do zasilania różnych urządzeń, a także do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody w gospodarstwach domowych, co generuje oszczędności i pozwala na niezależność od rosnących rachunków za prąd.

Pozyskiwanie energii przez cały rok

Energia słoneczna ma największy potencjał energetyczny, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii. Warunki nasłonecznienia w Polsce uznaje się za optymalne dla funkcjonowania ogniw fotowoltaicznych w każdym regionie kraju. W przypadku fotowoltaiki należy pamiętać, że ilość wyprodukowanej energii jest zależna od położenia paneli fotowoltaicznych, dlatego instalację najlepiej umieścić na dachu lub na przydomowym gruncie.

Moduły fotowoltaiczne zintegrowane z nieruchomością

Moduły fotowoltaiczne można nabyć o różnych mocach, a także zastosować je jako alternatywę dla  tradycyjnych materiałów budowlanych, które są używane do produkcji pokryć dachowych i elewacji. Utrzymanie instalacji zintegrowanej z budynkiem nie sprawia problemu, ponieważ panele fotowoltaiczne są niewrażliwe na warunki atmosferyczne. Dzięki temu, że większość przewodów jest schowana we wnętrzu modułów, instalacja jest zabezpieczona przed deszczem i promieniowaniem UV. Ponadto nowoczesne panele solarne, fotowoltaiczne mają wysoką wydajność. Chociaż instalacja fotowoltaiczna wiąże się z wysokimi kosztami, inwestycja może zwrócić nawet po 5-6 latach. Warto skorzystać z dofinansowania lub postarać się o ulgę termomodernizacyjną. Wysokiej jakości panele fotowoltaiczne nie wymagają okresowego malowania, nie korodują, a w przypadku awarii można wymienić jedynie uszkodzony element instalacji.

Zdjęcie główne: pexels.com/Los Muertos Crew

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*