Jak bezpiecznie korzystać z kominka?

Jak bezpiecznie korzystać z kominka?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kominek w mieszkaniu sprawi, że będzie ono jeszcze przytulniejsze. Jednak przed jego montażem należy odpowiednio przygotować miejsce, w którym będzie stał. Zobacz, jak bezpiecznie korzystać z kominka.

Posadzka przed kominkiem

Kominek koza, który chcesz postawić w swoim domu, wymaga przygotowanie odpowiedniej posadzki. Musi być ona wykonana z materiału, który jest ognioodporny, to jest niepalnego. Zaleca się na przykład klinkier, gres czy kamień. Dobrym rozwiązaniem będzie także ułożenie pod kominkiem metalowej lub mosiężnej blachy. Pamiętaj także, że taka niepalna posadzka powinna mieć minimum 30 cm długości i wykraczać  poza drzwiczki po 30 cm na szerokość.

Ustawienie mebli

Wszystkie meble i dodatki do paleniska w kominku powinieneś ułożyć w odpowiedniej odległości, aby zapobiec zaprószenia się ogniem. Dobrym odstępem będzie około 80 cm, aby żadna iskra nie dosięgnęła twoich roślin, drewnianych krzeseł czy dywanu. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, odgródź część mieszkania za pomocą specjalnych parowników ze szkła żaroodpornego.

Zadbaj odpowiednio o swój kominek

Nie możesz zapominać także o systematycznym dbaniu i czyszczenia swojego kominka. Nie musisz czyścić paleniska z popiołu po każdym paleniu. Oczyścić musisz go w momencie, gdy popiół zaczyna zatykać przedni wlot powietrza rozpalającego. Ponadto musisz pamiętać, aby regularnie wykonywać przeglądy wkładu oraz całego przewodu kominowego. Do tego zadania warto wezwać kominiarza. To właśnie on najlepiej zadba o jego stan, a ponadto doradzi ci w sytuacji, gdy pojawi się jakieś niebezpieczeństwo. Zanim zacznie się sezon grzewczy, sprawdź uszczelnienie szyb i drzwi kominka. Jest to bardzo ważne, ponieważ każda nieszczelność przyczyni się do dużych strat energetycznych.

Nie zostawiaj kominka bez nadzoru

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że nie wolno zostawiać paleniska bez nadzoru. Ogień to bardzo groźny i nieprzewidywalny żywioł, dlatego jeśli wychodzisz z domu, przed wyjściem nie dokładaj już do niego drewna. 

Korzystaj z kominka zgodnie z instrukcją

Do każdego kominka, który zakupisz, powinna być dołączona instrukcja obsługi. Dlatego niezależnie od tego, jaki model wybierzesz do swojego domu, bezwzględnie z niej korzystaj i postępuj zgodnie z jej zaleceniami. Została ona sporządzona przez specjalistów, a porady, które w niej znajdziesz, pomogą ci w bezpiecznym i bezawaryjnym użytkowaniu urządzenia. 

Zanim zdecydujesz się na konkretny model, sprawdź, czy będziesz mieć możliwość jego zamontowania w swoim domu oraz, czy sprosta on twoim wymaganiom.

Zdjęcie główne: pexels.com/Max Vakhtbovych

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*