Smart oświetlenie w sypialni – jakie rozwiązania warto zastosować?

Smart oświetlenie w sypialni – jakie rozwiązania warto zastosować?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli chcesz odświeżyć swoją sypialnię lub nadać jej intymnego i relaksującego nastroju, to warto, żebyś rozważył zainstalowanie oświetlenia smart. Dekoracyjne inteligentne lampy mogą spełniać nie tylko praktyczne funkcje, ale także wpływać na efektywniejszą prezencję wnętrza. Jakie rozwiązania warto zastosować?

Funkcje oświetlenia smart – z jakich można skorzystać?

Oświetlenie smart w Twojej sypialni na pewno podniesie funkcjonalność i otworzy nowe drogi do budowania nastroju we wnętrzu pomieszczenia – od relaksujących barw przez energetyczne kolory do stonowanych odcieni sprzyjających intymności. Co sprawia, że system doczekał się miana „smart”?

Oświetleniem można sterować za pośrednictwem poleceń głosowych lub na podstawie ustalonego w aplikacji harmonogramu. Możliwości jest dość dużo. Warto tutaj wspomnieć, chociażby o tym, że lampki mogą zmieniać barwę czy natężenie koloru w rytm muzyki lub dźwięków z aktualnie oglądanego filmu.

Ustalenie czasu działania i niskie koszty instalacji

Praktyczną funkcją systemu jest również to, że można dokładnie ustalić, kiedy mają się zapalać lampki, a także jaki stopień natężenia i barwę ma mieć światło. Dzięki temu możesz użyć światła na przykład jako budzika, rozświetlając sypialnię z rana. 

Decydując się na oświetlenie smart, nie będziesz już musiał wstawać, żeby zgasić lampkę, co często jest niekomfortowe, szczególnie gdy leży się już po kąpieli w łóżku i ma ochotę zostać pod ciepłą kołdrą. Do atutów zalicza się również atrakcyjną cenę. W takim razie, na jakie rozwiązania warto zwrócić uwagę?

Żarówki LED – podstawa oświetlenia smart

Inteligentne oświetlenie działa na bazie energooszczędnych żarówek LED, które wytwarzają do 90% więcej światła niż inne modele. Kiedy prąd przechodzi przez mikrochip wbudowany w żarówki LED, świecą się maleńkie półprzewodnikowe źródła światła. Diody LED mają też przyjemny blask, porównywalny z promieniami słonecznymi.

Żarówki LED pasujące do połączeń śrubowych

Pierwszym rozwiązaniem, na które można się zdecydować, są standardowe żarówki LED. Przypominają zwykłe lampy fluorescencyjne i pasują do połączeń śrubowych. Można je zamontować w kinkietach czy lampkach biurkowych lub tych, które znajdują się na stolikach nocnych. Żarówkami LED można sterować z poziomu aplikacji mobilnej.

Paski/taśmy LED

To sposób na to, żeby w pomieszczeniu pojawiły się długie pasy światła w jednostajnym lub przerywanym układzie. Emitery LED montuje się na wąskiej, elastycznej płytce drukowanej. Paski można umieścić na przykład pod ramą łóżka, wokół wezgłowia, drzwi, okien lub na obramowaniu dużej szafy garderobianej z lustrem. Atutem pasków/taśm LED jest to, że można przycinać je na wymiar.

Lampa smart

Lampy smart są rozwinięciem żarówek LED. Można ustawiać kolor i natężenie światła, a także sterować nimi głosowo, na przykład za pośrednictwem programów typu home assistant takich jak Amazon Alexa. Światło można synchronizować z muzyką, a także wybierać efekty wpływające na jego ostateczny wygląd, na przykład by imitował oddychanie czy wybuchy. 

Na co się zdecydować?

Osoby, które nie są pewne, czy chcą wykorzystać oświetlenie smart w swojej sypialni, mogą na początek wybrać standardowe żarówki z opcją sterowania z poziomu urządzenia mobilnego. Z kolei ci, którzy już docenili działanie inteligentnego oświetlenia, mogą dodać do sypialni lampy smart lub paski/taśmy i stworzyć z tego bardziej zaawansowaną kompozycję.

Zdj. główne: Kendall Ruth/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*