Oświetlenie zewnętrzne domu. Jak je dobrze zaplanować?

Oświetlenie zewnętrzne domu. Jak je dobrze zaplanować?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dobór właściwego oświetlenia do terenu wokół domu to bardzo ważna kwestia. Podjęcie decyzji nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, co warto wiedzieć.

Zrób wstępny plan

Oświetlenie najlepiej dobierać wtedy, kiedy budujesz dom, robisz generalny remont lub przeprowadzasz renowację ogrodu. Chodzi bowiem o to, by na długo przed zakupem zastanowić się nad rozmieszczeniem poszczególnych źródeł światła, w szczególności ze względu na sposób ich zasilania. Jeśli chcesz cieszyć się udaną inwestycją, która posłuży długie lata, zaprojektuj przemyślany, inteligentny system.

W tym celu zrób dokładny obchód terenu i zastanów się, w jakich miejscach przebywasz najczęściej. Gdzie przyda się więcej światła, a gdzie nie potrzeba go tak dużo? Czy wszędzie będą konieczne ozdobne lampy? Im bardziej szczegółowo sprecyzujesz swoje potrzeby, tym mniejsza szansa, że stracisz pieniądze. 

Postaw na trwałość

Kiedy masz już ustalony plan, czas na dobór konkretnych źródeł światła. Różnią się od siebie pod wieloma względami: wyglądem, wielkością, obsługą, systemem zasilania. Jeśli chodzi o dom, czyli jego elewację, taras/ganek, drzwi wejściowe, schody itp. pod uwagę musisz wziąć przede wszystkim dwie kwestie: odporność na wilgoć oraz moc.

W przypadku tej pierwszej wybierz lampy z oznaczeniem klasy szczelności IP 55. To gwarancja, że deszcz i śnieg nie doprowadzą do uszkodzeń. Zwróć również uwagę, aby obudowa była wykonana z materiału odpornego na korozję i trudne warunki atmosferyczne. 

Jeśli chodzi o moc, ma ona przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo. Na ścianach i tarasie dobrze sprawują się lampy z ruchomą głowicą (do zmiany kierunku padania światła). Niezbędne będzie też podświetlenie punktowe wrażliwych miejsc. Uwzględnij odległości między oprawami oraz kąty padania światła.

Zasilanie i obsługa

System zewnętrznego oświetlenia domu powinien być skuteczny i jednocześnie energooszczędny. Z tego względu zdecyduj się na halogeny albo lampy LED. W ogrodzie najlepszą opcją są lampy solarne, ponieważ ładują się za pomocą energii słonecznej, nie wymagają żadnego zasilania i można je dowolnie przenosić.

A co z obsługą? Obecnie najchętniej wykorzystywane są różnego rodzaju systemy zautomatyzowane, czyli z czujnikiem ruchu albo czujnikiem zmierzchu (wtedy światło włącza się o konkretnej porze). Możesz zdecydować się na tradycyjny włącznik w miejscach rzadko używanych, co pozwoli przedłużyć żywotność żarówki. Oczywiście lampy solarne działają samoistnie.

Ogród: jak oświetlić alejki i wjazd?

Inteligentny system oświetlenia zewnętrznego uwzględnia cały teren posesji, a więc również ogród. Główna aleja, która prowadzi do bramy, powinna być dobrze doświetlona – nie rozstawiaj lamp rzadziej niż w odległości 1,5 metra. Zdecyduj się albo na modele stojące, albo na montowane w chodniku. Podobnie sprawa wygląda w samym ogrodzie, jednak tutaj zwróć uwagę na wskaźnik IP. Powinien być wyższy ze względu na brud, pył i błoto.

Pamiętaj, że oświetlenie pełni także funkcję dekoracyjną. Możesz więc połączyć praktyczność z estetyką, by dodać swojej posesji uroku i klasy. Na koniec warto zaznaczyć, że oszczędzanie na lampach ogrodowych nie jest dobrym pomysłem. Mają one działać przez lata, więc im będą trwalsze, tym lepiej. Naprawa często jest po prostu nieopłacalna.

Zdj. główne: YingChu Chen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*