Halogeny – jak działają i kiedy warto je stosować?

Halogeny – jak działają i kiedy warto je stosować?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Halogeny to oświetlenie, które sprawdzi się w każdych warunkach. Można je wykorzystać w praktycznie każdym pomieszczeniu, gdyż są praktyczne, a do tego dobrze się prezentują. Dodatkowo w zależności od odmiany halogeny sprawdzą się zarówno jako oświetlenie główne, jak i również uzupełniające, dlatego bez trudu można dopasować je do wielu stylizacji. Zobacz, które z wariantów halogenów będą się najlepiej nadawać do Twojego domu. 

Halogeny – sposób na ozdobienie sufitu

Lampy halogenowe to rodzaj oświetlenia, składający się z zasilanego prądem żarnika, wskutek czego powstaje światło. Oprawy tego typu są obecnie jednymi z najczęściej wybieranych rozwiązań do domów, a to za sprawą efektownego wyglądu i wysokiej sprawności. Do wyboru są liczne odmiany – jedno lub wielopunktowe spoty, ale także niezależne oprawy, które doskonale nadają się do montażu w minimalistycznych pomieszczeniach. Świetnie prezentują się także delikatne oczka, które można nabyć w różnych odcieniach – białych, czarnych, srebrnych, a nawet złotych, a niektóre z nich mają możliwość zmiany położenia strumienia światła, co jest ogromnie praktyczne. Są dostępne w wersjach okrągłych, a także kwadratowych, więc można wspaniale wkomponować je w wiele stylizacji.

Propozycję do swoich wnętrz można znaleźć też wśród ogromnie modnych opraw sufitowych w typie tub, które genialnie odnajdą się w industrialnych i loftowych aranżacjach. Jeśli zastanawiasz się nad tym, co ile zamontować halogeny w suficie podwieszanym – musisz wiedzieć, że jest to zależne od powierzchni danego miejsca. Specjaliści zalecają montaż od 6 do 8 punktów na każde 3 metry kwadratowe, co pozwoli na rezygnację z innych form oświetlenia.

Żarówki halogenowe – czym się różnią od klasycznych?

W przypadku oświetlenia poza oprawami liczą się przede wszystkim wykorzystane żarówki. Aktualnie najlepszym rozwiązaniem są żarówki halogenowe, które charakteryzują się zdecydowanie dłuższą żywotnością niż ich tradycyjne odpowiedniki – są bowiem w stanie pracować nawet kilkukrotnie dłużej. Dodatkowo dają one wyraźnie więcej światła przy tym samym zużyciu mocy, bez dwóch zdań można więc określić je mianem energooszczędnych. Należy podkreślić również ich wydajność, a także wspomnieć o tym, że w ich przypadku nie ma mowy o zanikach światła, czy mruganiu, gdyż przez cały okres pracy ich barwa pozostaje stała.

Dodatkowym atutem żarówek halogenowych jest niewielki, kompaktowy rozmiar, dzięki czemu będą pasować nawet do naprawdę minimalistycznych opraw. Dodatkowo mogą być wykorzystywane w zabudowach, dzięki czemu uatrakcyjniają każde wnętrze, w którym będą zastosowane.

Wyróżnia się żarówki na napięcie sieciowe, które nie wymagają stosowania transformatorów, więc będą pasować w przypadku większości opraw. Na rynku znajdują się także modele z obniżonym napięciem, które nie nagrzewają się, więc są uznawane za najbezpieczniejsze z dostępnych produktów. W sprzedaży najczęściej spotkać można halogeny o barwie światła białej neutralnej, która doskonale nadaje się do wnętrz o różnym przeznaczeniu, ale pojawiają się też odmiany białe zimne, które znajdą zastosowanie w pomieszczeniach gospodarczych i biurach.

Zdjęcie główne: pexels.com/Vecislavas Popa

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*