Rodzaje zaworów oraz ich wykorzystanie

Rodzaje zaworów oraz ich wykorzystanie
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zawory w przemyśle stosowane są na każdym kroku, szczególnie w branży wydobywczej, chemicznej oraz spożywczej. To dzięki nim możemy zamknąć przepływ gazu lub cieczy oraz go regulować. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje zaworów oraz sposób ich wykorzystania.

Zawory przemysłowe

Zawory przemysłowe są mechanizmami, które regulują lub zamykają przepływ gazów oraz substancji. Każdy z nich ma gniazdo z otworem przepływowym, które współpracuje z tzw. zwieradłem, odpowiedzialnym za pracę całego zaworu. Zwieradło może mieć różną postać, w zależności od zastosowania. Najczęściej jest to kula, grzybek, tłok, zasuwa, suwak, iglica lub klapa. Pozostałą częścią zaworu jest korpus.

Zawory do armatury przemysłowej

Armaturą przemysłową nazywamy produkty służące do instalacji rur, którymi mogą przepływać różnego rodzaju substancje. Są to m.in. zawory, a także końcówki, złącza, węże oraz adaptory. Cała armatura musi spełniać odpowiednie wymogi bezpieczeństwa oraz być odporna na ewentualne działanie substancji żrących i wysokiego ciśnienia.

Rodzaje zaworów przemysłowych

Zawory do armatury przemysłowej można podzielić ze względu na ich budowę i przeznaczenie. Oto najpopularniejsze z nich:

Zawory przemysłowe kulowe

Zawory kulowe do sterowania wykorzystują kulę z otworem w środku. Jest on ustawiony w tym samym kierunku, co rurociąg. Przepływ substancji lub gazów możliwy jest wtedy, gdy kurki kulowe znajdują się w pozycji otwartej. Gdy otwór staje się prostopadły, kurki kulowe obracają się o 90 stopni i tym samym przepływ blokuje się. Zawory kulowe stosuje się m.in. w instalacjach wodnych, chemicznych, paliwowych oraz powietrznych.

Zawory zwrotne kulowe

W instalacjach oczyszczalni ścieków stosowany jest zawór zwrotny kulowy. Jego budowa jest niezwykle szczelna, dzięki czemu unikniemy wszelkiego rodzaju awarii. Zawory pracują prawidłowo dzięki odpowiedniemu obciążeniu kuli. Kula porusza się w górę i w dół i tym samym ścieki mogą swobodnie przepływać w instalacji. Komora przygotowana jest w taki sposób, by kula mogła być bez problemu wprowadzana do gniazda. Istotne jest więc dobranie odpowiedniego ciężaru kuli.

Zawory przemysłowe zasuwowe

Zawory zasuwowe najczęściej stosuje się przy instalacjach wodociągowych. Pozwalają one na całkowite odcinanie przepływu mediów lub dławienie i odcinanie przepływów, co pozwala na prawidłowe funkcjonowanie wodociągów.

Zawory przemysłowe klapowe i przepustnice

Ze względu na swoją budowę, zawory te nazywa się często motylkowymi. Przepływ reguluje dysk obracający się wokół własnej osi i połączony z wałem. Wał połączony jest z siłownikiem, który steruje działanie całego zaworu. Stosuje się je w odcinaniu przepływu substancji chemicznych, pyłów, substancji spożywczych oraz gazów.

Zawory przemysłowe elektromagnetyczne

Za sterowanie zaworem elektromagnetycznym odpowiada cewka, która działa na zasadzie elektromagnetyczności. Aby zmienić położenie zaworu, należy zmienić sterujący nim sygnał. Pole magnetyczne, powstające dzięki przepływowi prądu, przyciąga ruchomą kotwicę lub rdzeń aż do ogranicznika, blokując tym samym przepływ mediów.

Fot.: vedatzorluer/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*