Poczucie bezpieczeństwa to jedna z naszych podstawowych potrzeb. Niestety w obecnych czasach dość często jest ono zagrożone, nawet kiedy jesteśmy we własnym domu.
Ciągle słyszymy o włamaniach, kradzieżach, niszczeniu mienia bądź truciu zwierząt domowych. Jest na to jeden sprawdzony sposób — monitoring. Jego montaż pozwala czuć się bezpiecznie, a w przypadku włamania bądź innych zagrażających nam wypadków, szybciej namierzyć przestępcę. Często już sam montaż monitoringu działa odstraszająco na potencjalnych złodziei.
Oczywiście na rynku znajdziemy wiele nowoczesnych technologii, które pozwalają nam poczuć się w domu jak w twierdzy. Kamery, drzwi wejściowe z czytnikami linii papilarnych, rolety antywłamaniowe, czujniki ruchu bądź alarmy, które są skorelowane ze specjalnymi aplikacjami zainstalowanymi w naszych smartfonach. Niestety ich montaż jest naprawdę drogi i może kosztować nawet kilkadziesiąt/kilkaset tysięcy. Jednak jeśli zależy Ci na zapewnieniu bezpieczeństwa sobie i swoim bliskim, nie musisz wcale przepłacać.
Tak naprawdę koszt porządnego systemu monitoringu wraz z montażem nie musi nawet przekraczać 3 tysięcy złotych. Tego typu proste systemy świetnie sprawdzają się do obserwacji domu i należącej do niego posesji. Oczywiście znajdziemy również inne, tańsze zamienniki, jednak niższa cena zwykle wiąże się z niższą jakością nagrania bądź innymi niedociągnięciami. W takim wypadku musimy sami zrewidować swoje potrzeby i oczekiwania, a następnie podjąć ostateczną decyzję.
W skład prostego systemu monitoringu, idealnego na potrzeby domu jednorodzinnego wchodzi: rejestrator, dysk, zasilacz, przewody i oczywiście kamery. Taki zestaw kupimy w sieci już za ok. 2 tysiące złotych. Jeśli trochę się na tym znamy, możemy zamontować go samodzielnie, w przeciwnym wypadku lepiej zaufać profesjonalistom i zlecić pracę. Musimy jednak liczyć się z tym, że montaż wraz z podłączeniem i ustawieniem może kosztować dodatkowo około tysiąca.
Koszt całej instalacji w głównej mierze zależy od ilości oraz jakości kamer, na jakie się zdecydujemy. Najbardziej polecane są kamery IP, zapewniające wysoką jakość obrazu, a także odporność na warunki atmosferyczne.
Kolejną decyzją do podjęcia jest kształt kamery. Tu do wyboru są na przykład modele kopułowe bądź te tradycyjne. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się również na sposób nagrywania, a właściwie na wbudowany obiektyw. Tu możesz postawić na kamery szerokokątne i wąskokątne. Pierwszym zdarza się odrobinę zniekształcić obraz, czego unikniemy w drugim modelu. Warto również wybrać kamery, które mają w sobie czujnik ruchu, naświetlacz bądź widzą w podczerwieni. Czujnik ruchu pozwoli zaoszczędzić miejsce na dysku, dzięki czemu rejestrowane są te momenty, kiedy coś w polu widzenia kamery się porusza. Naświetlacz bądź podczerwień doskonale sprawdzą się w nocy, kiedy z oczywistych przyczyn panuje gorsza widoczność.
Istotnym parametrem będzie również rozdzielczość, w jakiej rejestrowane będą filmy. Oczywiście im wyższa, tym lepsza. Przy wysokiej rozdzielczości łatwiej będzie rozpoznać twarz napastnika bądź odczytać numery rejestracyjne jego wozu. Lepiej sprawdzają się również w nocy, nie mając problemu z nagrywaniem wyraźnego obrazu nawet z odległości 50-60 metrów. Rekomendowane są kamery FULL HD. Ich średnia cena wynosi ok. 500 zł.
Zdj. główne: Dom J/pexels.com