Wykończenie salonu — o co zadbać?

Wykończenie salonu — o co zadbać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Salon to część domu, która tętni życiem. Spędzasz tam swoje wolne chwile, a wieczorami zasiadasz z rodziną do oglądania filmów. Dlatego ważne jest, aby zadbać o jego dobre wykończenie. 

Pokój dzienny — ważna część domu

Jednym z najważniejszych pomieszczeń w twoim domu jest salon. To tutaj przyjmujesz gości, a członkowie twojej rodziny przychodzą do niego odpocząć. Można więc stwierdzić, że pokój dzienny to centralny punkt domu, dlatego zadbaj o to, by spełnił potrzeby każdego domownika — pod względem stylistyki, kształtu oraz powierzchni. 

Każdy z tych aspektów decyduje o komforcie użytkowania tego pomieszczenia oraz o jego wizualnym odbiorze, dlatego są tak ważne. Zwróć uwagę na to, że salon to miejsce, które jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w mieszkaniu. Na jego aranżację wpływa jednak kilka, wydawałoby się nieistotnych, detali. Sprawdź kilka rad, które pomogą ci zaprojektować twoje wnętrze.

Rozmiar pokoju dziennego

Idealne wymiary salonu bardzo trudno określić. Wszystko zależeć będzie od indywidualnych upodobań, wielkości domu, ale również od liczby domowników. Przyjęło się, że wnętrze w małym domu powinno mieć najmniej 20-25 m2. Natomiast w większych budynkach jest ono zdecydowanie większe i często przekracza 30 m2. 

Pamiętaj, że zbyt duży może okazać się nieprzytulny, zaś zbyt mały będzie ciasny i niefunkcjonalny. Planując jego rozmiar, zwróć uwagę, czy chcesz, aby łączył się on z jadalnią. Jeśli powiększysz go o strefę do spożywania posiłków, musisz dodać do całego rozmiaru około 2 m2, co zapewni miejsce na ustawienie stołu. 

Kształt i aranżacja wnętrza

Optymalna szerokość pokoju dziennego to 4 m, jednak będzie ona zależeć od konkretnego projektu. Możliwość łatwego rozstawiania elementów oraz swobodnego poruszania się w pomieszczeniu zapewni ci pokój o regularnym kształcie kwadratu lub prostokąta. 

Meble do salonu to pierwsza rzecz, od której powinieneś zacząć planowanie wystroju pomieszczenia. Nie może w nim zabraknąć sprzętów wypoczynkowych, stolika kawowego oraz elementów przeznaczonych dla sprzętu RTV. Rozstaw je tak, aby umożliwiły wygodne oglądanie telewizji. Możesz postawić w nim również fotel obrotowy, który zapewni komfortowe granie na konsoli. 

Jeśli zaś chcesz samodzielnie wykonać meble do swojego salonu, do ich stworzenia wybierz płyty meblowe Poznań to miasto, w którym znajdziesz wiele sklepów oferujących ten materiał.

Oświetlenie w salonie 

Urządzając pokój dzienny, nie możesz zapomnieć o oświetleniu. Jeśli chcesz, aby twój salon wyglądał na przytulniejszy i przestronny, zadbaj o odpowiednią ilość okien. Sztuczne oświetlenie również będzie niezbędne. Składać się musi z głównego, umieszczonego na suficie oraz lamp punktowych, które będą doświetlały wybrane przez ciebie strefy. Dobrym pomysłem będzie również lampa podłogowa przy kanapie czy fotelu. 

Wykończenie salonu będzie zależeć wyłącznie od ciebie. Zadbaj jednak o to, aby był on dobrze rozplanowany i zapewnił wszystkim domownikom komfort codziennego użytkowania.

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*