Bezprzewodowy dzwonek do drzwi. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Bezprzewodowy dzwonek do drzwi. Co warto wiedzieć przed zakupem?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W dobie wyjątkowego postępu technologicznego każdy może czuć się dobrze w swoim domu. Wystarczy kilka akcesoriów i gadżetów, które poprawią ergonomię w każdym pomieszczeniu, aby domownikom żyło się wygodniej. Czy bezprzewodowy dzwonek do drzwi jest jednym z nich?

Dzwonek do drzwi to niezbędny element wyposażenia każdego mieszkania i domu – zwłaszcza, jeśli prowadzi do niego furtka. Chociaż wydaje się nieistotny, wymiana niedziałającego dzwonka może być uciążliwa, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na tradycyjny, przewodowy model z okablowaniem. Warto więc rozważyć dzwonek bezprzewodowy – zazwyczaj są one droższe niż tradycyjne modele, jednak działają bez szwanku nawet kilkadziesiąt lat.

Dzwonki przewodowe i bezprzewodowe – podstawowe różnice

Jak sama nazwa wskazuje, główna różnica to sposób zasilania – tradycyjne dzwonki przewodowe zasilane są prądem sieciowym, dlatego ich montaż jest zdecydowanie trudniejszy. Trzeba bowiem liczyć się z koniecznością podłączenia instalacji kablowej pomiędzy odbiornikiem a nadajnikiem – a często jest to nawet kilkanaście metrów.

Jeśli nie chcesz przekopywać swojego trawnika lub ukrywać kabli przed wilgocią, lepiej wybierz model bezprzewodowy. Warto jednak pamiętać, że ze względu na stały dostęp do prądu, przewodowe dzwonki do drzwi nigdy się nie wyładują – ich bezprzewodowe odbiorniki wymagają od czasu do czasu zmiany baterii lub akumulatora.

Rodzaje dzwonków bezprzewodowych

Bezprzewodowe dzwonki do drzwi, tak samo jak ich tradycyjne odpowiedniki, składają się z nadajnika i odbiornika – pierwszy umieszcza się na zewnątrz budynku lub przy furtce do posesji, drugi natomiast wewnątrz domu. W przypadku dużych domów jednorodzinnych istnieje opcja rozstawienia w pomieszczeniach kilku odbiorników, aby dźwięk dzwonka był zawsze słyszalny.

Dzwonki bezprzewodowe wykorzystują fale radiowe do przekazywania sygnału z nadajnika do odbiornika. Na rynku możesz odnaleźć modele kinetyczne, które działają na zasadzie zamiany energii mechanicznej w elektryczną, lub modele na baterie. Dla dodatkowego bezpieczeństwa można zamontować także bezprzewodowe dzwonki z kamerą – dzięki połączeniu nadajnika i odbiornika z WiFi możesz zdalnie obserwować dzwoniących do drzwi gości. Niektóre z tych urządzeń wyposażone są nawet w czujnik ruchu.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem? 

  • Zasięg działania – dobrze jest sprawdzić, jaka jest odległość od potencjalnego miejsca umieszczenia nadajnika do miejsca, w którym zamontowany ma zostać odbiornik. W domach jednorodzinnych zazwyczaj wystarczą dzwonki o zasięgu 100 m, jednak droższe modele mogą działać nawet na odcinku 500 m;
  • sposób montażu – większość dzwonków bezprzewodowych można zamontować na haku, wkręcie, a nawet taśmie klejącej! 
  • odporność na warunki pogodowe – nadajniki muszą mierzyć się z nagłymi zmianami temperatury, mrozami, wilgocią, wiatrem – czyli ekstremalnymi warunkami. Przy zakupie bezprzewodowego dzwonka warto zwrócić uwagę, czy obudowa dokładnie chroni wewnętrzne części produktu, a także w jakim zakresie temperatur zalecane jest jego używanie;
  • głośność – dzwonek do drzwi ma sygnalizować przybycie gości, jednak bez przyprawiania o bóle głowy. Warto więc wybrać taki model, w którym istnieje możliwość regulacji głośności.

zdj. główne: the blowup/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*