Ochrona przed zalaniem w inteligentnym domu

Ochrona przed zalaniem w inteligentnym domu
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zalanie to problem, z którym dane jest nam często się mierzyć, zwłaszcza w piwnicach. Generuje niepotrzebne koszty, zabiera czas i powoduje niemało nerwów. Jednak dzięki kilku rozwiązaniom i odpowiedniej profilaktyce, wliczając w to rozwiązania typu “smart”, można skutecznie zapobiec zalaniu lub ograniczyć jego skutki.

Jakie są główne przyczyny zalania piwnic?

Poznanie najczęstszych przyczyn szkód powodziowych w domach może pomóc Ci przygotować się na najgorszy scenariusz. Zastanów się, który z tych winowajców najprawdopodobniej spowoduje zalanie piwnicy w Twoim domu, aby dowiedzieć się, jak reagować w nagłych przypadkach.

Wady w obwodzie

Pęknięcia w fundamencie, dziury w ścianach, szczeliny w ramach okiennych: te wady na obwodzie przyciągają wodę z zewnątrz i przekierowują ją do wnętrza. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym pada dużo deszczu i śniegu, może to być Twój największy problem.

rury pod kranem
Photo by lsantilli from Freepik.com

Nieodpowiednie rynny i rury spustowe

Rynny i rury spustowe powinny być w stanie wychwytywać i odprowadzać wodę z dala od domu. Burze, roztopy śnieżne i wszelkiego rodzaju wilgoć, która mogłaby zebrać się wokół domu, powinny być skierowane z dala od fundamentu.

Zagrożenia wewnętrzne

Czasami powódź pochodzi z wnętrza domu. Zepsute lub wadliwe pompy miski olejowej, zbiorniki na wodę lub rury mogą prowadzić do zawilgocenia piwnicy i wydawania dużych sum pieniędzy na naprawę szkód spowodowanych przez wodę. Te wewnętrzne zagrożenia należy regularnie sprawdzać.

kobieta dzwoni po pomoc podczas zalania
Photo by vgstockstudio from: Freepik.com

Jak zapobiegać zalaniu piwnicy

Zainstaluj czujniki zalania w piwnicy

Wielu producentów zapewnia inteligentne czujniki wody, na które możesz liczyć, aby utrzymać suchą piwnicę dzięki wykrywaniu wilgoci i natychmiastowym powiadomieniom. Wszystko, co musisz zrobić, to umieścić czujniki w całej piwnicy, a następnie pozwolić im pracować.

Umieść je obok podgrzewacza wody, toalet, zlewów lub okien w piwnicy. Następnie, jeśli nagromadzi się niebezpieczna ilość wody, czujniki natychmiast to rozpoznają, a system powiadomi Cię o tym za pośrednictwem aplikacji. W ten sposób możesz szybko zająć się sytuacją i rozwiązać problem, zanim sprawy wymkną się spod kontroli, oszczędzając czas i pieniądze.

Dbaj o rynny

Konserwacja rynien jest niezbędna do zapobiegania powodziom w Twoim domu. Regularnie czyść rynny, aby usunąć nagromadzone liście i zanieczyszczenia, aby woda mogła swobodnie przepływać.

Jeśli twoje rynny zostaną zatkane, może to spowodować wylewanie się wody z boków na Twój dom, co znacznie zwiększy ryzyko zalania piwnicy.

Przekieruj odpływy

Rury spustowe powinny być ustawione tak, aby odprowadzały wodę co najmniej metr od fundamentów domu. Jeśli nie jest to możliwe przy obecnych rurach spustowych, kup kilka przedłużeń, aby w szybki i łatwy sposób zapobiec gromadzeniu się stojącej wody wokół domu i przedostawaniu się jej do piwnicy.

Zabezpiecz obwód

Jednym z niezawodnych sposobów zapobiegania zalaniu piwnicy jest zapobieganie przedostawaniu się wody do piwnicy przez fundament lub okna. Niezwłocznie sprawdź fundament swojego domu pod kątem pęknięć i napraw usterki lub zadzwoń do specjalisty, aby ci pomógł.

Upewnij się, że okna są również odpowiednio uszczelnione, aby zapobiec wyciekom. Możesz nawet chcieć zainstalować wysokiej jakości osłony do okien, jako dodatkowy środek niezawodnej ochrony przed wilgocią.

Pompa ściekowa

Pompy ściekowe to dobre systemy zapobiegania powodziom, ale tylko wtedy, gdy działają prawidłowo. Urządzenia usuwają wodę z miejsc, w których nie powinna być (np. z piwnicy) i przechowują ją w misce ściekowej. Dzięki temu niewielkie powodzie nie powodują zbyt dużych szkód.

Jeśli masz w piwnicy pompę ściekową, upewnij się, że wiesz, jak jej używać, kiedy i jak ją włączyć oraz jak upewnić się, że działa prawidłowo.

Ubezpieczenie

Niestety, nawet dzięki tym wskazówkom zapobiegawczym nie można zapobiec niektórym wypadkom. Jeśli mieszkasz na obszarze, który jest narażony na częste powodzie, rozważ ubezpieczenie domu na wypadek powodzi. Dzięki ubezpieczeniu powodziowemu możesz spać spokojnie, wiedząc, że jeśli zdarzy się katastrofa, jesteś objęty ubezpieczeniem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*