Klimatyzacja z funkcją grzania. Wady i zalety

Klimatyzacja z funkcją grzania. Wady i zalety
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Klimatyzacja wciąż jeszcze rzadko kojarzy się jako system, który sprawdza się nie tylko podczas upalnego, ale dość krótkiego lata w Polsce. Okazuje się jednak, że nowsze klimatyzatory mogą nie tylko chłodzić, ale i ogrzewać pomieszczenia. Najczęściej takie systemy wykorzystuje się w okresach przejściowych, ale rozwój technologii z pewnością będzie sprzyjał ich całorocznemu użytkowaniu.

Jak działa klimatyzacja z funkcją grzania?

Właściwie nie mówimy tutaj o jakimś zupełnie nowym systemie, ale mamy na myśli stały rozwój technologiczny klimatyzatorów. Obecnie są to urządzenia wielofunkcyjne i funkcja grzania jest w nich właściwie dodatkową.  

Na czym polega ogrzewanie pomieszczenia przez klimatyzator?

Nowoczesne urządzenia, które wykorzystuje się do ogrzewania pomieszczeń, nie są rewolucyjne od strony technicznej. Podstawowym elementem, który wpływa na ich nową funkcjonalność, jest pompa ciepła. Umożliwia odwrócenie procesu, który ma miejsce przy chłodzeniu. Zamiast zimnego, do wnętrza tłoczone jest ciepłe powietrze. 

Sam klimatyzator zbudowany jest z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które są połączone przewodem. W przypadku ogrzewania klimatyzatorem dochodzi do pobierania ciepła przez jednostkę zewnętrzną i transferowania go do wewnętrznej. Ta zaś ma na celu ogrzewanie pomieszczenia. 

klimatyzator
Photo by lifeforstock from Freepik.com

Koszty ogrzewania klimatyzacją. Wada czy zaleta?

Zastanowienie się nad wadami i zaletami klimatyzacji z funkcją grzewczą. Czy taki typ ogrzewania jest opłacalny? Co do zasady mówimy o nim w kontekście ogrzewania w okresie zimnej wiosny czy jesieni, czyli w czasach przejściowych. Rzadziej spotyka się wykorzystywanie go przez cały czas. 

Ogrzewanie klimatyzacją vs ogrzewanie elektryczne

Z pewnością ogrzewanie klimatyzacją należy porównać z ogrzewaniem dzięki grzejnikom elektrycznym. Oba systemy używane są często właśnie w okresach przejściowych jako  odpowiednie w roli dodatkowego. Porównanie wypada zdecydowanie na korzyść ogrzewania klimatyzacją. Taka opcja jest tańsza i bardziej funkcjonalna. Okazuje się, że nowoczesne wentylatory mają bardzo dużą wydajność. Dzięki temu w krótkim czasie mogą odnieść temperaturę w pomieszczeniu do oznaczonego poziomu. Jednocześnie wyposaża się je w systemy, które odpowiedzialne są za utrzymanie ciepła przez długi czas. Mówimy tu o kosztach nawet o 60% niższych niż przy ogrzewaniu elektrycznym.

Wady ogrzewania klimatyzacją

Jakimi wadami obarczona jest klimatyzacja z funkcją ogrzewania? Czego należy się obawiać? 

  • Ogrzewanie klimatyzacją może nie być dostatecznie wydajne – pomimo tego, że urządzenia są coraz bardziej doskonałe, ich moc może być zbyt niska, żeby ogrzać duży dom gdzieś na prowincji. Niekiedy mogą stanowić główne źródło ogrzewania w niedużych mieszkaniach, raczej jednak są opcją dodatkową.
  • Montaż może być kłopotliwy – związany jest z kuciem ścian i rozprowadzeniem rur w poszczególnych pomieszczeniach. Dlatego lepiej, gdy już na etapie budowy domu jesteśmy przekonani do takiej inwestycji.
  • Zimą koszty eksploatacji są wyższe niż przy tradycyjnych rozwiązaniach w zakresie centralnego ogrzewania.

Zalety ogrzewania klimatyzacją

Jak przedstawiają się zalety, którymi kusi inwestorów ogrzewanie przy pomocy klimatyzacji? 

>> Zobacz też: Sterowanie klimatyzacją przez Wi-Fi

  • Kupując klimatyzator, otrzymujemy urządzenie całoroczne, które latem skutecznie chłodzi, w zimniejszych porach dogrzewa zaś pomieszczenia;
  • ogrzewanie tego typu jest bardziej ekologiczne, bo nie powoduje emisji spalin;
  • powietrze pochodzące z ogrzewania klimatyzacją jest wysokiej jakości, co umożliwiają dodatkowe filtry;
  • bardzo szybko możemy ogrzać pomieszczenie;
  • układ jest prosty w obsłudze i nie wymaga poświęcania mu dużej ilości czasu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*