Inteligentne nawadnianie z reakcją na pogodę

Inteligentne nawadnianie z reakcją na pogodę
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli chcemy cieszyć się pięknymi roślinami i zielonym trawnikiem w ogrodzie, musimy pamiętać o systematycznym podlewaniu. Ciekawym rozwiązaniem są inteligentne sterowniki nawadniania – ile kosztują?

Tradycyjne podlewanie ogrodu – strata czasu, energii i złe gospodarowanie wodą

Tradycyjne, ręczne podlewanie roślin i trawnika raz lub nawet dwa razy dziennie (w okresie suszy i upałów) pochłania mnóstwo czasu, który moglibyśmy spożytkować w znacznie przyjemniejszy sposób. Jest to uciążliwa praca, zwłaszcza w przypadku ogrodów o większej powierzchni z dużą ilością różnorodnych nasadzeń. Na szczęście z pomocą przychodzą nam nowoczesne rozwiązania takie jak inteligentne systemy automatycznego nawadniania z reakcją na pogodę, dzięki którym możemy nie tylko zaoszczędzić czas, ale też zoptymalizować zużycie wody w gospodarstwie domowym. Według ekspertów inwestycja w tego typu system pozwala zmniejszyć zużycie wody nawet o ok. 50% względem podlewania ogrodu w tradycyjny sposób! Nie ma tu mowy o marnowaniu wody.

Automatyczne nawadnianie ogrodu – zalety rozwiązania

Systemy inteligentnego nawadniania z reakcją na pogodę dostarczają roślinom wodę za pomocą zraszaczy, mikrozraszaczy lub systemu kropelkowego. Co ważne, działają niezależnie od nas – możemy wyjechać na kilkutygodniowy urlop bez obaw o stan ogrodu po powrocie do domu. 

Za sprawą specjalnych czujników deszczu dany system sam dozuje ilość wody – w zależności od aktualnych potrzeb roślin. Przykładowo, w chłodniejsze i wilgotniejsze dni dostarczane jest mniej wody, a w okresie intensywnych opadów deszczu inteligentny system całkowicie zaprzestaje podlewania, gdyż gleba jest wówczas wystarczająco nawodniona. Z kolei w upały system dostarcza wodę w większych ilościach. Dzięki temu rozwiązaniu – zraszacze nie podejmują niepotrzebnie pracy, a my nie musimy obawiać się często fatalnego w skutkach przelania roślin (zmniejsza się też ryzyko wystąpienia ich chorób).

automatyczne podlewanie ogrodu
Photo from Freepik.com

Inteligentne sterowniki nawadniania – obowiązkowy element nowoczesnego ogrodu

Zautomatyzowany system nawadniania ogrodu z sensorami pogody to rozwiązanie dedykowane dla każdego nowoczesnego ogrodu. Rury doprowadzające znajdują się pod powierzchnią posesji, a zraszacze wysuwają automatycznie tylko podczas pracy, przez co instalacja nie wpływa negatywnie na estetykę naszego ogrodu. Natomiast linię kroplującą możemy ukryć pod żwirem lub korą sosnową.

Ile kosztuje automatyczny system podlewania ogrodu?

Wiele osób zastanawia się, jaki jest koszt zakupu i montażu systemu inteligentnego nawadniania roślin, który analizuje pogodę? Zlecając wykonanie systemu automatycznego nawadniania profesjonalnej firmie w ogrodzie o pow. 800 – 1000 m2, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 10 000 – 15 000 złotych. Pamiętajmy, że im większy ogród, tym niższa cena. Na całkowity koszt inwestycji wpływa też ukształtowanie terenu i rodzaj źródła wody. Tak więc są to orientacyjne kwoty, jakie należy uwzględnić w budżecie.

>> Przeczytaj także: Sterowanie nawadnianiem przez telefon

Podsumowując, inteligentny system nawadniania ogrodu z czujnikami, które biorą pod uwagę panującą pogodę za oknem, to idealne rozwiązanie dla każdego właściciela zielonego zakątka, który ceni swój czas, chce optymalnie wykorzystać zasoby wody i chętnie korzysta z nowoczesnych technologii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*