Bateria z filtrem wody – koniec z plastikiem!

Bateria z filtrem wody – koniec z plastikiem!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy wiesz, że aż ⅓ plastiku, jaki co roku trafia na śmietniki w Polsce, to opakowania i butelki po wodzie i napojach? Teraz możemy łatwo zastąpić setki butelek jedną wydajną baterią z filtrem wody i cieszyć się wodą pitną prosto z kranu.

Aby dobrze i sprawnie funkcjonować, nasz organizm potrzebuje co najmniej 2 litry wody dziennie – tyle zaleca się spożywać w umiarkowanych warunkach pogodowych. W czasie upałów i wysokiej temperatury ilość zapotrzebowania na wodę wzrasta i powinniśmy dostarczać jej naszemu ciału jeszcze więcej.

Woda w plastikowych butelkach – zagrożenie dla środowiska

Zaopatrując się w wodę, najczęściej sięgamy po plastikowe butelki PET, które od lat 70. stopniowo wyparły szkło. Dziś na świecie produkowanych jest niemal milion butelek PET co minutę.

Niestety zaledwie 9% wykorzystanych butelek trafia do firm recyklingowych, a tylko połowę z nich udaje się przetworzyć do ponownego użytku. Jedna plastikowa butelka pozostawiona w środowisku naturalnym rozkłada się aż 500 lat. Eksperci wyliczyli, że w 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Dosłownie zasypujemy się plastikiem… Jak ograniczyć jego zużycie? Czy mamy jakąś alternatywę?

Woda bez opakowania?

W samej Polsce co roku zużywa się 3,5 miliona plastiku rocznie, z czego znaczną część stanowią opakowania i butelki. Teraz mamy możliwość ograniczyć korzystanie z tego szkodliwego dla środowiska materiału, zamieniając setki plastikowych butelek na jedną baterię z filtrem wody

Coraz więcej producentów oferuje funkcjonalne baterie z filtrem, które zainstalować możemy w kuchni zamiast tradycyjnej baterii przy zlewozmywaku. To ekologiczne i ekonomiczne zarazem rozwiązanie pozwoli nam pozbyć się ciężkich zgrzewek butelek i zapomnieć o robieniu zapasów – dzięki baterii z filtrem czysta woda pitna będzie zawsze dostępna, prosto z kranu. Najbardziej wydajne z nich są w stanie przefiltrować nawet 3000 litrów wody, co równa się liczbie 2000 półtoralitrowych butelek PET! 

Zalety baterii z filtrem wody

Oprócz redukcji zużycia plastiku, baterie z filtrowaną wodą zapewniają także lepszy smak i jakość spożywanej wody. Producenci stosują wysokiej jakości filtry, które oczyszczają strumień wody poprzez kilkustopniową filtrację, poddając wodę wymianie jonowej i usuwając osady wapienne, chlorany i metale ciężkie przy pomocy węgla aktywnego. Co więcej, niektóre filtry wyposażone są dodatkowo w możliwość wzbogacania wody w wartościowe minerały, np. magnez.

Woda taka, jaką lubisz, prosto z kranu

Co jeśli ktoś preferuje wodę gazowaną? Baterie z filtrem, oprócz zwykłej wody, mogą dostarczać nam także wodę gazowaną, lekko gazowaną, schłodzoną oraz wrzątek! Na rynku znajdziemy modele baterii pozwalające dodać do strumienia wody bąbelki CO2 o wybranym stężeniu, jak również te wyposażone w chłodziarki, które pozwolą schłodzić strumień wody nawet do 5 stopni Celsjusza.

Dostępne są również filtry wyposażone w system podgrzewania wody, dzięki któremu możemy uzyskać wrzątek prosto z kranu i parzyć herbatę bez podgrzewania wody w czajniku. Całość instalacji takiej baterii nie wymaga specjalnego miejsca – zgrabny filtr zmieści się pod zlewozmywakiem. 

zdjęcie główne: pexels.com/Catherine Sheila

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*