Hodowanie własnych warzyw nie jest nowomodnym wymysłem. Dzięki własnym warzywom, owocom i ziołom przygotowywane przez nas potrawy są lepsze i zdrowsze.
Przede wszystkim zastanów się, jakie rośliny zamierzasz uprawiać w swojej szklarni. Jakie będą to warzywa, a może dodatkowo chcesz w niej mieć owoce i zioła? Każde z nich wymagają bowiem innych warunków uprawnych. Oznacza to różne umiejscowienie szklarni (choć preferuje się naturalnie miejsca nasłonecznione) oraz inne jej wymiary.
Przemyśl dokładnie, gdzie możesz zbudować szklarnię w ogrodzie. Ile masz na nią miejsca? Czy budowa w ogóle się opłaci, czy postawisz szklarnię, w której zmieszczą się zaledwie trzy krzaczki pomidorów? Wymiary szklarni to bardzo istotna kwestia.
Kolejną bardzo istotną kwestią jest to, jak wyglądają Twoje fundusze. Budowa szklarni wymaga sporego nakładu pieniędzy, dlatego dokładnie przemyśl, ile możesz zainwestować w budowę.
Ostatnia, choć nie mniej istotna kwestia, to ilość czasu, który możesz przeznaczyć na zajmowanie się swoją przydomową uprawą warzyw. Zastanów się, jaki obszar szklarni będziesz w stanie ogarnąć. Jaki poziom zaawansowania roślin odpowiada Twoim umiejętnościom.
To kolejna rzecz, którą musisz zrobić jeszcze przed przystąpieniem do budowy. Posiadając działkę, zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że postawienie na niej czegokolwiek może wiązać się z wieloma prawnymi problemami. Szklarnia bowiem traktowana jest jak wolnostojący budynek gospodarczy, według Dz.U. z 2016 r., poz. 290 ze zmianami dotyczącymi prawa budowlanego. Należy więc zgłosić chęć wybudowania takiej szklarni do swojego organu lokalnego – może być to urząd miasta lub starostwo powiatowe, w zależności od tego, gdzie mieszkasz. Odpowiedni organ ma 21 dni na wydanie negatywnej odpowiedzi. Jeżeli tego nie zrobi, masz pełne prawo do rozpoczęcia budowy.
Wyjątek stanowi szklarnia foliowa. Stawiając ją, nie łączysz jej trwale z gruntem, dlatego nie podlega powyższym zasadom i nie jest wolnostojącym budynkiem gospodarczym.
Zanim przystąpisz do budowy szklarni, zastanów się nad materiałem, z którego ją wykonasz.
Oprócz wspomnianej wcześniej szklarni foliowej na metalowym stelażu istnieją szklarnie drewniane. Największą wadą szklarni drewnianej jest niestety fakt, że drewno trzeba konserwować. Szklarnie drewniane są również wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.
Popularne są również szklarnie ze stalowym stelażem. Konstrukcja takiej szklarni jest wytrzymała i zazwyczaj może służyć nam przez lata. Jest również odporna na uszkodzenia mechaniczne i nie wymaga konserwacji. Największym jej minusem jest kłopotliwy montaż, bowiem metalowy stelaż jest bardzo ciężki, co może utrudniać proces budowy.
Pierwszym krokiem jest odpowiednia budowa fundamentów. To dzięki nim Twoja szklarnia będzie w stanie przetrwać wiele lat. Tutaj sprawdzą się płyty fundamentowe lub wylanie betonu. Następnie należy postawić stelaż. W poprzednim etapie zdecydowałeś się już na konkretny materiał, teraz wystarczy je tylko ze sobą połączyć. Pamiętaj o tym, by drewniany stelaż wcześniej zaimpregnować! Nie zapomnij również o tym, by uwzględnić drzwi oraz okno umożliwiające wentylację. Ostatnim punktem jest naturalnie pokrycie szklarni. Do montażu szkła dobrze użyć silikonu lub kitu szklanego.
Zdj. główne: Zoe Schaeffer/unsplash.com