Czym jest automatyzacja?

Czym jest automatyzacja?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Stale rozwijające się technologie i coraz nowsze odkrycia sprawiły, że w XXI wieku żyje się znacznie wygodniej niż kiedykolwiek wcześniej. Rosnący udział sztucznej inteligencji w codziennym życiu i odważne plany kreślone na przyszłość przez naukowców i wynalazców doprowadziły do częściowej automatyzacji pracy czy codziennych obowiązków. Proces ten stale postępuje i choć nie wiadomo, co przyniesie przyszłość, można oczekiwać, że będą to zmiany w kierunku jeszcze większej automatyzacji różnych procesów.

Robotyzacja i automatyzacja

Znanie nowych technologii podążanie z duchem czasu nie jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, ale może okazać się konieczne, aby utrzymać się na rynku i pokonać konkurencję. Oczywiście, wciąż istnieją branże, w których stosuje się przestarzałe i nieefektywne rozwiązania, jeśli jednak pracujesz właśnie w takim sektorze, to Ty możesz być przyczynkiem dobrej zmiany. Dlaczego robotyzacja i automatyzacja są właściwym wyborem? Świat wciąż się zmienia, a ludzie rozwijają się z każdym rokiem coraz bardziej. Ciężka, fizyczna praca jest satysfakcjonująca dla coraz mniejszego odsetka osób. Z każdym pokoleniem ludzkość jest lepiej wykształcona, inteligentniejsza i bardziej przedsiębiorcza. Takie osoby chcą kreatywnej, ambitnej pracy – dlatego też wydaje się, że przyszłością dla branż fizycznych jest nie tyle zatrudnianie pracowników, co angażowanie maszyn, robotów i zautomatyzowanych procesów obsługiwanych przez komputery. Jeżeli ten temat Cię interesuje i chciałbyś dowiedzieć się więcej, koniecznie odwiedź stronę: https://www.cadsol.pl/ i sprawdź dostępne na niej kursy.

Gdzie stosuje się automatyzację?

Chociaż może wydawać Ci się, że jeszcze nie żyjemy w futurystycznym świecie wykreowanym przez pisarz science fiction, jesteśmy już bardzo blisko tego wyobrażenia! Procesy produkcyjne, w które zaangażowana jest sztuczna inteligencja, samodzielne programy komputerowe oraz roboty otaczają Cię ze wszystkich stron. Hale produkcyjne wypełnione są nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak choćby tokarki CNC. CNC to skrót od Komputerowego Sterowania Urządzeniami Numerycznymi. W praktyce oznacza on, że dane urządzenie nie jest obsługiwane mechanicznie przez człowieka, ale programowane specjalnymi algorytmami komputerowymi w ten sposób, by wykonało powierzone mu zadania i projekty. Pozwala to na uzyskanie nieosiągalnej dotąd precyzji i powtarzalności, ponieważ maszyna za każdym razem zrealizuje zlecenie dokładnie według wprowadzonych parametrów. Taka powtarzalność pozwala na wykonywanie całych serii identycznych przedmiotów, tysiącami lub milionami rozsyłanych nie tylko na terenie kraju, ale całego świata. W ten sposób automatyzacja, będąca nie tylko dokładniejsza, ale również tańsza i mniej podatna na zdarzenia losowe, niż przeciętny człowiek, zmienia oblicze świata i podnosi dostępność wytwarzanych produktów.

Kreatywne rozwiązania

Obszarem, nad którym wciąż wykonywane są prace, jest kreatywność. W ostatnich miesiącach mieliśmy okazję obserwować obrazy czy próbki tekstu tworzone przez sztuczną inteligencję. Czy jest więc możliwe, by z czasem komputery przejęły od nas zadania takie jak projektowanie form wtryskowych, przedmiotów codziennego użytku, biżuterii czy dekoracji? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie już teraz, z pewnością jednak warto bacznie obserwować technologiczne ciekawostki. Niewykluczone, że z niewielką pomocą człowieka, sztuczna inteligencja już niedługo zawojuje rynek autorskimi projektami.

Fot.: patricio davalos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*