Chcesz ekologicznie ogrzewać dom – sprawdź warunki dofinansowania do pompy ciepła

Chcesz ekologicznie ogrzewać dom – sprawdź warunki dofinansowania do pompy ciepła
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przez dekady, branża HVAC składała się wyłącznie z pieców i klimatyzatorów. W ostatnim czasie dołączyły do nich pompy ciepła, które efektywnie ogrzewają i ochładzają nieruchomość. 

Zaletą są nie tylko niskie koszty utrzymania, ale także możliwość otrzymania dotacji. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać dofinansowanie? Dowiedz się od nas!

Moje Ciepło 2022 – na co można przeznaczyć pieniądze?

Program Moje Ciepło 2022 jest realizowany ze środków Funduszu Modernizacyjnego. Stanowi wsparcie dla zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych budynków jednorodzinnych.

Celem jego utworzenia jest wsparcie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i rozwoju energetyki prosumenckiej w obszarze powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Jego budżet wynosi do 600 000 000 zł.

Rodzaje instalacji, które są współfinansowane

Z dofinansowania mogą skorzystać osoby, które chcą zainwestować w zakup lub montaż gruntowych pomp ciepła. Może to być instalacja typu grunt/woda albo woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/ buforowym, a także rezerwuarem wody użytkowej z osprzętem.

Współfinansowanie dotyczy też zakupu lub montażu pompy ciepła odmiany powietrze/ powietrze z osprzętem. W tym przypadku instalacja ma być w systemie centralnym, który obsługuje cały budynek.

Ostatni wspierany finansowo rodzaj inwestycji to zakup lub montaż pomp ciepła rodzaju powietrze/woda z osprzętem oraz zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym i zasobnikiem cwu z osprzętem.

Kto może skorzystać z dofinansowania i kiedy złożyć wniosek?

Beneficjentem programu Moje Ciepło 2022 może być osoba fizyczna, która jest właścicielem bądź współwłaścicielem nowego budynku mieszkalnego, jednorodzinnego. Taka osoba może uzyskać dotację do 30% lub 40% kosztów kwalifikowanych, ale jej suma nie może być większa niż 21 tys. zł na jedną współfinansowaną inwestycję. Wysokość współfinansowania zależy od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła. Na lepsze warunki może wpłynąć posiadanie przez Wnioskodawcę karty dużej rodziny.

Dokumenty można składać od 29.04.2022 r. do 31.12.2026 roku. Pomimo tego, że ramy są dość obszerne, to należy zwrócić uwagę na warunek mówiący o tym, że dofinansowanie może zostać zlikwidowane w momencie wyczerpania dedykowanej puli środków.

Program czyste powietrze 2022

To propozycja dla właścicieli starszych nieruchomości, którzy chcą przeprowadzić termomodernizację. Przewidziano dwa progi dofinansowania. Pierwszy dla osób z rocznym dochodem do 100 000 zł – otrzymają dotację do 69 tys. zł. Drugi dla grupy wnioskodawców, gdzie średni miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1564 zł i 2189 zł kolejno w gospodarstwie wieloosobowym i jednoosobowym. Wnioski w ramach tego programu można składać do 30 czerwca 2027 roku.

Czy warto zdecydować się na pompy ciepła?

Instalacja pomp ciepła będzie opłacalną inwestycją, nawet do 3 razy bardziej korzystną finansowo niż ogrzewanie gazowe, przy pomocy kotłów olejowych, pelletu czy groszku. System może służyć zarówno do ogrzewania, jak i ochładzania przy niskim zużyciu energii.

Wyróżnia się dwie najpopularniejsze odmiany pomp. Odmiana powietrzna przenosi ciepło między domem a częścią zewnętrzną nieruchomości za sprawą wpompowywania i wypompowywania. Drugi typ, gruntowy, wykorzystuje ciepło z ziemi lub pobliskiego źródła wody. Każda z tych odmian jest dość droga w instalacji, ale tania w użytkowaniu.

Zdj. główne: Christian Dubovan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*