Obowiązek złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła

Obowiązek złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Od 1 lipca ruszył w Polsce obowiązek składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Głównym celem prowadzenia ewidencji są oczywiście kwestie ekologiczne – ma to znacząco poprawić jakość powietrza.

Już od kilku lat w Polsce przeprowadzane są gwałtowne zmiany na płaszczyźnie ogrzewania budynków. Tym razem zbierane są informacje na temat ogrzewnictwa nie tylko w budynkach mieszkalnych, lecz również lokalach usługowych i budynkach publicznych – wszystko po to, aby w jednym miejscu zgromadzić wiarygodne kompendium wiedzy, które może przydać się na dalszych etapach modernizowania sposobów ogrzewania. Tym samym, ma przyczynić się to do czystszego powietrza.

Po co to wszystko…?

Wszystko zaczęło się od… węgla. Powietrze w Polsce osiąga krytyczne wyniki zanieczyszczenia, często kilkukrotnie przekraczające dopuszczalne normy unijne. Aby z tym walczyć, stopniowo zadecydowano o pozbyciu się głównego zanieczyszczacza, a więc piecy węglowych. Na wymianę źródła ciepła można było dostać dotację – aby każdy dom był tak samo praktyczny, jednak bardziej ekonomiczny. 

Celem CEEB będzie gromadzenie danych, które następnie wykorzystać można będzie do analizy stanu budynków w Polsce. Im więcej danych, tym większe szanse na wprowadzenie udogodnień, poprawek i sposobów na ulepszenie źródeł ciepła w kraju – a tym samym na bardziej ekologiczne ogrzewanie. Warto pamiętać, że deklarację składa się w celach informacyjnych, jednak podane w niej dane mają być weryfikowane.

Kto musi złożyć deklarację? 

Deklarację musi złożyć każdy właściciel lub współwłaściciel (w przypadku domów jednorodzinnych) oraz zarządca budynku (w przypadku budynków wielorodzinnych). Oznacza to, że jeśli mieszkasz w bloku, zarządca budynku powinien zgłosić wspólne źródło ciepła. Jednak inaczej sprawa wygląda, jeśli w Twoim lokalu znajduje się dodatkowe źródło ciepła, np. kominek – wtedy musisz złożyć deklarację już samodzielnie. W deklaracji należy podać wszystkie źródła ciepła występujące w danym lokalu.

Warto pamiętać także, że za brak deklaracji można zapłacić grzywnę. Dlatego należy pilnować terminów – 12 miesięcy dla budynków już istniejących i 14 dni od uruchomienia źródła ciepła w budynkach oddanych do użytku. 

Jak można złożyć deklarację? 

  1. W formie elektronicznej – szybko i wygodnie, za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu. 1 lipca, czyli pierwszego dnia kiedy możliwe było złożenie deklaracji, padły serwery – jednak usterka szybko została naprawiona i można już wypełnić wszystkie stosowne dokumenty bez wychodzenia z domu. 
  1. W wersji papierowej – wystarczy wysłać pocztą lub złożyć w urzędzie gminy/miasta właściwym dla miejsca zamieszkania odpowiedni dokument.

Więcej informacji znajdziesz na stronie rządowej.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*