Dotacje unijne 2021. Dofinansowanie do domów energooszczędnych

Dotacje unijne 2021. Dofinansowanie do domów energooszczędnych
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa domu to marzenie wielu osób, wymagające ogromnych nakładów finansowych. Często decyzja o budowie, pokrywa się z potrzebą wzięcia kredytu, co wcale nie jest łatwe, szczególnie teraz. Nieocenioną pomocą w spełnieniu tego marzenia jest program dofinansowania kredytów do domów energooszczędnych. Wyjaśniamy, jak wygląda proces oraz kto może się ubiegać o dopłaty. 

notes
Photo by kuprevich from Freepik.com

Czym jest program dofinansowania? 

Domy energooszczędne pozwalają na korzystanie z najnowszych rozwiązań technologicznych oraz ekologicznych w kwestii pozyskiwania i oszczędzania energii. Są nie tylko ukierunkowane na ekonomiczność, ale i ekologię. Co trzeba wiedzieć to to, że Unia Europejską przeszło 5 lat temu uchwaliła dyrektywę według, których wszystkie nowe budynki powinny cechować się niemal zerowym zużyciem energii. Przepisy te w Polsce wchodzą w życie w tym roku. Programy dopłat do domów energooszczędnych zostały wprowadzone w 2013 r. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. I trwały do 2018r., zaś do 2022r. mają zostać zrealizowane wydatki na dopłaty. Programem  NFOŚiGW był Program Priorytetowy Efektywne wykorzystanie energii – dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych. 

>> Przeczytaj także: Czy opłaca się przewalutować kredyty we frankach?

Program ten miał na celu przygotowanie inwestorów, projektantów, producentów materiałów budowlanych oraz wykonawców do wymagań dyrektyw Unii Europejskiej z dnia 29 lipca 2016 r. oraz zainspirować rynek do zmian budowy domów w Polsce. Poza korzyściami finansowymi dla beneficjentów, dodatkowo miał skupiać się wokół podnoszenia świadomości społeczeństwa pod kątem ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań budowlanych. Co ciekawe, program ten był  pierwszym ogólnopolskim instrumentem wspierających  budujących domy  o niskim zużyciu energii.

Kwota dopłaty do domu energooszczędnego

Jak ustalił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 2013r. w ramach uruchomienia bezzwrotnego programu dopłat do kredytów na budowę domów lub zakup już gotowych i w pełni energooszczędnych kwoty dofinansowania wynoszą:

  • 50 tysięcy zł dopłata do kredytu budowy domu pasywnego,
  • 30 tysięcy zł do zakupu domu energooszczędnego

Dodatkowo dofinansowanie nie tyczy się samych domów, a również mieszkań.  Dopłata do zakupu mieszkań w budynkach pasywnych wynosi do 16 tysięcy złotych, zaś w energooszczędnych – do 11 tys. zł. Kwoty te są cenami  brutto. Według raportu Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w latach 2013 -2018 dofinansowane inwestycje, związane z budową niemal 16 tys. domów o niskim zapotrzebowaniu na energię wykorzystano łączną kwotę 300 mln zł. Jeśli chodzi o wypłacalność uzyskanej dopłaty, zostaje ono wypłacone inwestorom po zakończeniu budowy oraz potwierdzeniu osiągnięcia zakładanych w projekcie oszczędności energii.

zeszyt i kalkulator
Photo by katemangostar from: Freepik.com

Kto może się ubiegać o dopłatę do budowy domu?

Program Priorytetowy Efektywne wykorzystanie energii – dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych skierowany był do osób fizycznych, które zdecydowały się na zakup mieszkania, gotowego domu energooszczędnego lub budowę domu jednorodzinnego bezpośrednio od dewelopera czy spółdzielni mieszkaniowej. Dofinansowanie miało formę częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego zaciągniętego na budowę / zakup domu lub zakup mieszkania. Możliwość otrzymania określone kwoty dotacji, była możliwa po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia, a dodatkowo – potwierdzenia uzyskania wymaganego standardu energetycznego. 

Korzyści z wykorzystania dofinansowania z programu

Program dopłat do kredytów to ogromna pomoc, dla wszystkich tych, którzy marzą o własnym domu lub mieszkaniu. Udział w dofinansowaniu niesie ze sobą wiele korzyści, do których należą m.in.:

  • dopłaty do kredytu, pokrywają część wyższych kosztów inwestycji oraz koszty weryfikacji projektu budowlanego,
  • finansują otrzymanie  potwierdzenia osiągniętego standardu energetycznego,
  • pozwalają na niższe koszty eksploatacji budynku,
  • podnoszą wartość budynku.

Bezsprzecznie pomysł dofinansowania był nie tylko przemyślanym rozwiązaniem w kwestii szerzenia energooszczędnych standardów, ale i możliwości zmiany życia wielu osób. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*