Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Sufit samonośny jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w obszarze wykańczania i remontowania pomieszczeń. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie z jakiegoś powodu inwestor nie może lub nie chce montować sufitu podwieszanego (np. brak miejsca na wieszaki ze względu na instalacje pod sufitem, nieodpowiedni strop, w celu obniżenia sufitu). Z powodu braku systemu zawieszeń jest też określany sufitem bezwieszakowym lub przęsłowym.
Sufit w systemie suchej zabudowy wykonany z płyt gipsowo-kartonowych kojarzy się przede wszystkim z technologią podwieszania rusztu na specjalnych wieszakach. Alternatywą jest sufit samonośny. Różnice między rozwiązaniami wynikają ze sposobu montażu:
Montaż sufitu samonośnego jest dobrą alternatywą dla systemów podwieszanych. Jest stosunkowo łatwy w montażu, nie wymaga stosowania wieszaków i daje dużą swobodę w zakresie aranżacji wnętrza. Dlatego też, to rozwiązanie jest często stosowane w takich budynkach jak:
Często sufit samonośny stosowany jest w wysokich pomieszczeniach, aby zakryć istniejący strop lub obniżyć wysokość pomieszczenia.
Podobnie jak w przypadku sufitów podwieszanych, również podczas montażu sufitów samonośnych należy stosować się do zaleceń producenta płyt gipsowo-kartonowych i systemów suchej zabudowy. Kluczowe znaczenie ma dobór odpowiednich profili względem:
Informacji tych należy szukać w katalogach rozwiązań suchej zabudowy. Takim dokumentem jest katalog techniczny systemów suchej zabudowy Nida marki Siniat, również dostępny online, który uwzględnia:
W zależności od rozpiętości i masy zabudowy, a także oczekiwanej klasy odporności producent zaleca inne profile, tj.:
Na przykład przy większej rozpiętości konstrukcji sufitu podwieszanego do 4,65 m i użycia do płytowania płyt gipsowych Nida Twarda, na profile obwodowe należy zastosować elementy ościeżnicowe UAR 75.
Niewątpliwie sufit samonośny to rozsądna alternatywa dla systemów podwieszanych. Daje dużą swobodę w zakresie aranżacji wnętrz oraz sprawdza się w budynkach, w których z jakiegoś względu nie można podjąć decyzji o montażu sufitu podwieszanego.
Grafika: materiał partnera