Coraz więcej osób chce żyć ekologicznie. W związku z tym chętniej wprowadzamy w życie rozwiązania eko, które mają na celu troskę o otaczające nas środowisko. Również w kwestii ocieplania domu nie chcemy przyczyniać się do produkcji szkodliwych spalin, dlatego coraz częściej zamieniamy tradycyjne piece węglowe na inne sposoby ogrzewania domu. Ekologiczne systemy grzewcze są tańsze i nie wymagają dużej ingerencji z naszej strony.
Właśnie budujesz domu i jesteś na etapie wyboru ogrzewania? To świetny moment, aby poznać różne alternatywy dla kotłów węglowych lub zasilanych prądem elektrycznym. Jeśli masz w domu piec, który chciałbyś zamienić na bardziej ekologiczny, warto wiedzieć, że aktualnie w wielu gminach można dostać dotację na wymianę systemu grzewczego w ramach programu Czyste Powietrze. W poniższym artykule poznasz ekologiczne sposoby na ogrzanie domu.
Świetnym sposobem na ogrzanie domu jest inwestycja w pompę ciepła. To urządzenie pobiera energię ze słońca, wody oraz gruntu, dlatego może bez problemu dostarczyć ciepło do budynku o każdej porze roku. Pompa zasilana jest energią środowiskową, więc jest to system całkowicie przyjazny środowisku. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że obsługa pompy nie wymaga udziału czynnika ludzkiego. Jest to urządzenie bezobsługowe, które nie wymaga rozpalania czy podkładania do pieca. Pompę wystarczy jedynie podłączyć do prądu. Jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne. Jeśli system jest dostosowany do wielkości budynku może on w 100% pokryć zapotrzebowanie na energię cieplną. Mimo że pompa ciepła nie jest urządzeniem najtańszym, jej instalacja w dość szybko się zwróci. Warto wiedzieć, że istnieje wiele programów, w ramach których można uzyskać dofinansowanie do zamontowania pompy ciepła w swoim domu.
Drugim rozwiązaniem, które jest w pełni ekologiczne i może zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, są kolektory słoneczne. System, który wykorzystuje do produkcji ciepła energię słoneczną sprawdzi się zwłaszcza latem oraz w słoneczne dni. Dlatego ten model może być świetnym dodatkiem do tradycyjnych form ogrzewania domu np. wykorzystujących gaz lub prąd. Kolektory słoneczne nie zajmują miejsca w piwnicy lub garażu, bo montowane są na dachu budynku. Koszt instalacji zależy od ilości paneli słonecznych oraz rodzaju systemu, na jaki się zdecydujesz. Inwestycja w kolektory słoneczne pochłania zazwyczaj od 6 do 13 tysięcy. Ta kwota, jak przekonują producenci, zwróci się po około 4-5 latach użytkowania. Na ten rodzaj proekologicznego systemu ogrzewania domu również można uzyskać dopłatę lub pożyczkę od urzędu gminy.
Kolejnym rozwiązaniem, które z każdym rokiem zyskuje na popularności, jest zamontowanie w swoim domu pieca, w którym spalany jest pellet. Pellet to paliwo pochodzenia naturalnego, które jest wynikiem sprasowywania trocin drzew iglastych oraz liściastych. Jest to więc ciekawa forma recyklingu, którego produktem jest biopaliwo, które może ogrzać nasz dom. Warto wiedzieć, że piece na pellet nie produkują spalin i substancji szkodliwych dla środowiska.
Nie są to urządzenia bezobsługowe, jak wcześniej wspomniane pompy ciepła czy kolektory słoneczne, jednak czyszczenie jest łatwe i nie wymaga tyle wysiłku, co wyczyszczenie osadu z węgla. Ponadto, spalony w piecu pellet można użyć powtórnie w przydomowym ogródku. Użyźnia on glebę, dlatego świetnie nadaje się jako naturalny nawóz do roślin. Do takiego pieca nie trzeba podkładać kilka razy na dobę – to duża różnica w stosunku do urządzeń zasilanych w wyniku spalania węgla lub drewna. Pellet wsypuje się do pieca raz na kilka tygodni.