PozostałeSmart dom

Co to jest dom inteligentny?

dom inteligentny aplikacja w telefonie
Photo by elfranckito from Freepik.com

Inteligentny dom to dom, który wykorzystuje najnowsze technologie elektroniczne i komputeryzację do sterowania lub automatyzacji wielu różnych aspektów. Wdrożenie takich udogodnień wymaga kilku podstawowych przemyśleń na temat projektu i technologii.

Nieustanny rozwój

Gama różnych dostępnych urządzeń i technologii inteligentnego domu szybko się rozszerza wraz z rozwojem sterowania komputerowego i czujników. Nieuchronnie doprowadziło to do problemów ze zgodnością i dlatego istnieje potrzeba standaryzacji technologii i protokołów automatyki domowej. W Europie protokół Installation Bus lub Instabus staje się uznanym protokołem technologii inteligentnego domu do komunikacji cyfrowej między urządzeniami. 

tablet w smart home
Photo by rawpixel.com from Freepik.com

Zalety

Istnieją cztery bardzo praktyczne powody, dla których ludzie inwestują w technologie inteligentnego domu. Są to między innymi:

 1. Komfort – klimatyzacja i oświetlenie mogą być automatycznie regulowane w zależności od pory dnia, temperatury zewnętrznej lub indywidualnego nastroju.
 2. Wydajność – inteligentne domy mogą kontrolować, kiedy rzeczy się włączają i wyłączają i dokładnie śledzić, gdzie i ile energii jest zużywane w domu.
 3. Wygoda – inteligentne domy mogą pomóc uprościć złożone zadania lub całkowicie je zautomatyzować.
 4. Bezpieczeństwo – dzięki czujnikom i technologiom komunikacyjnym domy mogą być uważnie i stale monitorowane z dowolnego miejsca.
tablet w smart home
Photo by sodawhiskey from Freepik.com

Co jest wyjątkowego w “smart home”?

Każdy inteligentny dom różni się pod względem tego, co robi i jak sobie z tym radzi, ale ogólnie rzecz biorąc, miarą „dobrego” inteligentnego systemu jest stopień, w jakim ulepsza on Twój dom i jak dyskretnie to osiąga.

Nie ma sensu dysponować technologią dla samej technologii – jeśli zarządzanie systemami inteligentnego domu wymaga więcej czasu, kosztów i wysiłku, niż byłoby potrzebne do ręcznej obsługi, równie dobrze możesz robić to sam lub zatrudnić gospodynię.

Jeśli na przykład systemy klimatyzacji są zautomatyzowane, powinny stale dostosowywać się, abyś w domu czuł się komfortowo dokładnie tam, gdzie tego potrzebujesz. Najlepiej byłoby to zrobić dyskretnie i w sposób zapewniający maksymalną wydajność. Powinieneś także być w stanie łatwo i szybko zmienić ustawienia automatyczne, bez konieczności zmagania się ze skomplikowanymi elementami sterującymi lub wędrówki na drugi koniec domu, aby to zrobić.

>> Przeczytaj także: Inteligentny dom – czyli jaki?

Jak to właściwie działa?

Większość inteligentnych domów wykorzystuje inteligentne okablowanie lub specjalnie zbudowaną sieć domową, aby umożliwić różnym częściom domu komunikację z centralnym systemem sterowania. Zegary, przełączniki i czujniki służą do określania, kiedy i jak powinny działać różne zautomatyzowane systemy, a różne „sceny” i zdarzenia mogą być ustalane w celu wdrażania różnych kontroli dla różnych scenariuszy.

Na przykład, gdy wracasz do domu z pracy, czujnik może wykryć, że jesteś w domu i włączyć określone światła, dezaktywować różne środki bezpieczeństwa i ogrzać salon. Kiedy kładziesz się spać, może aktywować czujniki bezpieczeństwa, zaciągnąć wszystkie zasłony i wyłączyć światła i inne urządzenia.

Instalacja i koszt

Bez względu na to, jaki system planujesz zainstalować, zawsze dobrze jest najpierw porozmawiać z instalatorami. Nie tylko będą w stanie doradzić, jaki rodzaj systemu będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom, ale także pomogą upewnić się, że jest on zainstalowany w najbardziej efektywny i opłacalny sposób.

Podobnie jak większość rzeczy, które ułatwiają życie, zmiana domu w dom połączony z siecią ma swoją cenę. Proste systemy można zainstalować stosunkowo tanio, ale oczywiście na im więcej Cię stać, tym bardziej rozbudowany, bezpieczny i funkcjonalny będzie Twój system. Twój budżet to jedyne prawdziwe ograniczenie tego, co możesz zrobić, aby uczynić swój dom “inteligentnym domem”.

Bartosz Promiński
Nie ma dla niego nic lepszego niż relaks przy dobrej książce. Lubi otaczać się praktycznymi przedmiotami. Jest ciekawy nowych rozwiązań aranżacyjnych, dzięki którym wnętrze mieszkanie może zyskać nowy wygląd.
  Ochrona przed zalaniem w inteligentnym domu
  Poprzedni artykuł
  Wentylacja grawitacyjna a wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Pozostałe