Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Pokój dziecka to bardzo ważne miejsce, które pełni wiele funkcji. Z jednej strony jest przestrzenią, w której mały człowiek spędza czas i przezywa swoje wielkie przygody, a z drugiej miejscem wypoczynku. W jaki sposób pomalować pokój dziecka, by sprawić, żeby chętnie spędzało w nim czas? W tym tekście znajdziesz kilka rad, które z pewnością Ci się przydadzą.
Pomieszczenia takie, jak kuchnia, łazienka czy salon zazwyczaj są aranżowane w stonowany sposób ze względu na to, że przebywają w nich wszyscy domownicy. Jeśli jednak chodzi o pokój dziecięcy, wyzwanie jest nieco większe. Otóż królestwo dziecka powinno być dopasowane do jego indywidualnych potrzeb. Niezwykle ważne jest więc stworzenie atmosfery, która sprzyja nauce, zabawie, wypoczynkowi i wszystkiemu innemu, co maluch robi w swoich czterech ścianach. Podczas wyboru farby weź więc pod uwagę efekt, jaki chcesz uzyskać oraz wiek dziecka. Najlepiej będzie, jeśli skorzystasz z jednego z ogólnodostępnych kreatorów, które pomogą Ci stworzyć wizualizację pomieszczenia.
Dzieci nie zwracają uwagi na wiele rzeczy, dlatego bardzo ważny jest odpowiedni dobór rodzaju farby zastosowanej w królestwie pociechy. Musisz bowiem liczyć się z plamami po czekoladzie, rysunkami na ścianie oraz przypadkowymi uderzeniami. Obecnie na rynku istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają odpowiednio zabezpieczyć pomalowane ściany i radzą sobie z wymagającymi użytkownikami, jakimi są dzieci.
Na to zwróć uwagę przy wyborze farb do pokoju dziecięcego:
Jak już ustaliliśmy wyżej, farba do pokoju dziecięcego musi być bardzo wytrzymała i odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia lub plamy. Dobrze też byłoby, gdyby farba charakteryzowała się dobrym kryciem i nie chlapała podczas malowania. Ciekawym rozwiązaniem są produkty Magnat Creative lub Magnat Ceramic. Zapoznaj się z nimi i sprawdź, jak wiele mają Ci do zaoferowania podczas malowania pokoju dziecięcego.
Farby do pokoju dziecięcego oprócz spełniania wymagań technicznych powinny być też dopasowane do płci malucha. W końcu żaden chłopiec nie chciałby mieszkać w różowym pokoju księżniczki. Zanim więc wybierzesz ostateczne rozwiązanie, które zastosujesz w pokoju dziecka, weź pod uwagę płeć, wiek oraz ulubiony kolor malucha. Oczywiście, w przypadku chłopca zawsze możesz iść w klasykę, czyli odcienie niebieskiego, a w przypadku farby do pokoju dziewczynki postawić na lekkie róże. Resztę efektu aranżacyjnego uzyskasz ciekawymi dodatkami.
Dobrze jest, gdy kolory ścian w pokoju dziecięcym pobudzają kreatywność oraz chęć do zabawy. Właśnie dlatego lepiej nie inwestować w ciemne barwy, które zabiorą wiele światła i wprowadzą smutną atmosferę. Ciekawym pomysłem na uatrakcyjnienie pomalowanych ścian jest zastosowanie naklejek, które nie niszczą farby oraz są w stanie całkowicie odmienić klimat panujący w pokoju.
Zanim zabierzesz się za nakładanie nowego koloru na ściany w pokoju dziecka, potrzebne jest przygotowanie powierzchni. Jest to bardzo ważne w kontekście dobrego przylegania nowej farby do ściany. Poniżej znajdziesz opisaną krok po kroku procedurą przygotowania ścian do malowania.
Może zdarzyć się tak, że na ścianie będzie widać odchodzącą farbę, którą koniecznie należy usunąć przed nakładaniem nowego koloru. Aby pozbyć się starej warstwy, namocz ścianę przy pomocy zwilżonej gąbki i zeskrob szpachelką to, co bez problemu odchodzi. Możesz też skorzystać ze specjalnych środków do usuwania farby, ale będziesz potrzebować maseczki oraz rękawic ochronnych.
Mycie ścian ma bardzo duże znaczenie w kontekście efektu malowania. Powierzchnia przed nakładaniem nowego koloru powinna być czysta i pozbawiona wszelkiego rodzaju zacieków. Do mycia użyj miękkiej ściereczki z dodatkiem mydła malarskiego. Jeśli nie dysponujesz takim środkiem, możesz użyć np. płyn do mycia naczyń.
Najlepszy efekt malowania uzyskasz, jeśli wcześniej wyrównasz ściany i zaszpachlujesz wszelkie rysy oraz spękania. Wystarczy, że użyjesz do tego masy szpachlowej, którą wcześniej rozrobisz, a następnie naniesiesz bezpośrednio na ściany. Najwygodniej będzie Ci to zrobić szpachelką. Po zaschnięciu masy skorzystaj z papieru ściernego i wygładź wyrównaną powierzchnią.
Gruntowanie jest konieczne przede wszystkim wtedy, gdy ze ściany była usuwana stara farba. Chodzi o to, by ustabilizować podłoże i uzyskać jak najlepszą przyczepność farby. W przypadku, gdy malowana ściana jest w dobrej kondycji i nie usuwałeś poprzedniego koloru, możesz swobodnie nakładać nową farbę bez gruntowania. Jeśli zależy Ci na najlepszym kryciu, wybierz farby Magnat. Kolory, jakie znajdziesz w dostępnej palecie z pewnością przypadną Ci do gustu.
W pomieszczeniu, w którym planujesz malowanie ścian, nie powinno być ani za ciepło, ani za zimno. Ekstremalne warunki negatywnie wpływają na schnięcie farby i mogą doprowadzić do nieestetycznego efektu. Zadbaj, by w pokoju było pomiędzy +10°C a +28°C z wilgotnością powietrza nieprzekraczającą 80%.
Fot.: materiały prasowe Klienta.