Ogrzewanie podłogowe w łazience – najważniejsze informacje

Ogrzewanie podłogowe w łazience – najważniejsze informacje
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W niemal każdym domu łazienka jest niezwykle wymagającym pomieszczeniem, narażonym przede wszystkim na wilgoć. Istnieje jednak pewien sposób na poprawienie funkcjonalności. Jeśli chcesz wyeliminować ryzyko pojawienia się na ścianie grzyba, a także cieszyć się komfortem i ciepłą posadzką, przeczytaj poniższy artykuł! Sprawdź, dlaczego polecamy ogrzewanie podłogowe elektryczne!

Jak działa ogrzewanie podłogowe w łazience?

Ogrzewanie podłogowe rozprowadza po całej powierzchni ciepło, dzięki umiejscowionej pod podłogą instalacji. Poszczególne elementy będą się od siebie różnić w zależności od zamontowanego systemu, podobnie jak finalny koszt inwestycji i eksploatacji. W najnowszym budownictwie ogrzewanie podłogowe to standard, ale wiele osób posiadających w domach grzejniki rezygnuje z nich i decyduje się na zmiany.

Rodzaje ogrzewania podłogowego w łazience

W łazienkach najczęściej montuje się dwa główne rodzaje systemów grzewczych, czyli:

  • ogrzewanie elektryczne – działa dzięki energii elektrycznej, składa się najczęściej z dwóch elementów: mat lub folii grzewczych, podpiętych do termostatu;
  • ogrzewanie wodne (tzw. podłogówka) – podłoga ogrzewana jest za pomocą rur, w których płynie gorąca woda, ogrzewana za pomocą pompy lub kotła.

 

Decyzja o tym, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla danego mieszkania, wymaga uwzględnienia szeregu czynników, takich jak specyfika budynku czy zasoby finansowe. W razie wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistą, który oceni stan wyjściowy obiektu i pomieszczenia.

Montaż i konserwacja ogrzewania podłogowego

Różnica w montażu i konserwacji systemu wodnego oraz elektrycznego jest kolosalna. Po pierwsze instalacja rur wymaga kucia posadzki, a na dodatek rozmieścić odpowiednio cały układ. Im mniejsze odstępy między elementami, tym bardziej równomierne rozłożenie temperatury. Cala procedura może potrwać kilka dni, wcześniej jednak konieczne będzie opracowanie projektu przewodów.

Wielką zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest szansa na sprawne przeprowadzenie remontu. Co ciekawe – nie trzeba być specjalistą, aby samemu położyć maty lub folie. Jak to możliwe? Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie, głównie ze względu na to, że oba elementy mogą zostać położone bezpośrednio pod kafelkami. W razie potrzeby można ułożyć maty punktowo lub zakupić produkt o konkretnej powierzchni.

Warto jednak dodać, że o ile samodzielne układanie np. folii jest bezpieczne, to podłączenie systemu do instalacji elektrycznej już nie. Takie zadanie należy powierzyć zawodowemu elektrykowi, który ma odpowiednie kwalifikacje.

Dlaczego warto zainstalować ogrzewanie podłogowe w łazience?

Polecamy ogrzewanie podłogowe elektryczne przede wszystkim ze względu na ergonomiczność. Wdrożenie tego rozwiązania pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, zwłaszcza jeśli zadba się o odpowiednią izolację. Co więcej, coroczny przegląd nie obciąża dodatkowo domowego budżetu. Wiele osób decyduje się na elektryczne ogrzewanie podłogowe, kierując się również względami praktycznymi i estetycznymi. Jak już wspomniano wcześniej, montaż nie wymaga kucia posadzki i inwazyjnej ingerencji w wygląd łazienki. Jeśli ktoś chce szybko i sprawnie przeprowadzić remont, to idealna opcja na podniesienie komfortu termicznego i jakości życia.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*