Ogrodzenie to istotna część każdego domu z ogródkiem – zapewnia prywatność i intymność, a przy okazji stanowi ciekawe tło dla rosnących w pobliżu domu roślin. Czy ogrodzenie panelowe to dobre rozwiązanie dla każdego?
Często mówi się, że ogrodzenie to wizytówka domu – to dlatego przed jego zakupem warto poświęcić chwilę na dokładne rozważenie, jakie modele najlepiej będą się prezentować na naszej posesji. Wiele osób decyduje się na siatkę, którą pokrywa bluszczem lub sadzi obok niej gęste tuje, aby stworzyć naturalną, zieloną barierę. To samo można zrobić z ogrodzeniem panelowym. Czy warto je kupić?
Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj ogrodzenia tworzony z paneli, a więc gotowych elementów, które wystarczy połączyć w całość. Płoty panelowe mogą być wykonywane z różnych materiałów – najczęściej wybierane są te z ocynkowanej stali – a kupić można je zarówno w marketach budowlanych, jak i przez internet.
Chociaż płoty panelowe nie zapewniają prywatności, gdyż wykonane są z połączonych ażurowo drobnych elementów, mogą stanowić świetne uzupełnienie ogrodu. Wystarczy połączyć je z powojnikami lub jednorocznymi roślinami pnącymi (np. kobeą), aby uzyskać zieloną ścianę chroniącą przed wzrokiem sąsiadów.
Jeszcze niedawno wybierane były głównie przez firmy i instytucje, gdyż ich ażurowa konstrukcja wyznacza teren prywatny, jednak nie zapewnia ochrony przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Jest to jednak ciekawy zamiennik siatki, gdyż płoty panelowe montuje się szybciej, nawet bez pomocy specjalisty, a w przypadku uszkodzenia któregoś z elementów wystarczy dokupić jeden z paneli – przy płocie z siatki często wymienić należy sporą część ogrodzenia.
Struktura płotów panelowych jest dużo stabilniejsza niż struktura płotów z siatki. Stalowe elementy są twardsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo często pokrywane są środkami antykorozyjnymi, dzięki czemu niestraszna im wilgoć, a także wahania temperatur.
Najpopularniejsze są oczywiście ogrodzenia stalowe, gdyż montuje się je łatwo i szybko, a sam materiał odznacza się dużą odpornością na mrozy, upały, wilgoć czy wiatr. Największą wytrzymałością charakteryzują się płoty wykonane z elementów cynkowanych ogniowo – wymieniać je trzeba zazwyczaj dopiero po kilku dekadach!
Dla fanów skandynawskich klimatów i naturalnych akcentów powstały także płoty panelowe z drewna. Wyglądają niezwykle estetycznie i zazwyczaj stanowią efektywną osłonę przed wzrokiem sąsiadów, jednak należy je co roku konserwować i zabezpieczać przed temperaturami i wilgocią. Jeśli zadbasz o nie odpowiednio, posłużą Ci ponad 10 lat.
Zdj. główne: Daniel Janzen/unsplash.com