Kiedy wymienić materac na nowy?

Kiedy wymienić materac na nowy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Każdy, nawet najlepszy materac po jakimś czasie się zużywa i zaczyna tracić swoje właściwości. Kiedy zauważymy niższy komfort i wygodę podczas snu, to znaczy, że pora zmienić materac do spania na nowszy model. Po czym poznać, kiedy wymienić materac?

Kiedy zmienić materac? Objawy zdrowotne

Dobry materac może posłużyć 5-10 lat, a w przypadku naprawdę dobrych materacy z lateksu (a zwłaszcza z lateksu naturalnego Talalay) można mówić nawet o kilkunastu latach użytkowania. Jedne z najlepszych i najbardziej żywotnych materacy na polskim rynku to materace M&K Foam Koło. Marka jest od wielu lat liderem jak chodzi o produkcję materacy wysokiej jakości. Dobry materac wytrzyma nawet kilkanaście lat. Wszystko to pod warunkiem, że odpowiednio zadbamy o materac, będziemy go czyścić, obracać i stosować ochraniacz. Kiedy jednak tak naprawdę czuć, że pora na zmianę? To, że pora wymienić materac na nowy najłatwiej można odczuć w postaci mniejszej wygody, gorszego komfortu czy bólu pleców po przebudzeniu. Jeśli materac jest zużyty, ma wiele lat i zaczyna tracić swoje właściwości to prawdopodobnie przełoży się to dość szybko na gorszą jakość snu i uczucie niewygody. Czasami też po prostu widać, że materac ma już swoje lata i nie do końca spełnia swoje zadanie. Wszelkie wgniecenia, odkształcenia czy inne wizualne zmiany mogą świadczy o tym, że materac się wysłużył.

Utrata właściwości materaca

Twój materac sprężynowy daje o sobie znać w postaci innego oddziaływania w pewnych miejscach? To może znaczyć, że niektóre sprężyny się zużyły i materac nie zapewnia już takiego punktowego podparcia jak kiedyś. Materac piankowy ma widoczne delikatne wgniecenie lub wybrzuszenie na środku? To prawdopodobnie właśnie tam spoczywają od lat twoje biodra. Jeśli materac ma już swoje lata, to może oznaczać, że pianka czy lateks zaczęły tracić swoje naturalne właściwości. Lata codziennego nacisku i zgniatania odcisną swoje piętno nawet na najlepszym materacu do spania. Materac powinien umożliwiać dobry i zdrowy sen. Rano budzisz się zmęczony i towarzyszy ci wrażenie niewyspania, mimo, że do tej pory spałeś dobrze a w twoim życiu nie pojawił się żaden nowy czynnik stresogenny? Może materac stracił właściwości.

Mk Foam Koło
Materiał prasowy Expert Snu

Higieniczność

Każdy, nawet najlepszy materac, nie powinien być użytkowany przez wieczność. Nawet jeśli materac nie stracił swoich właściwości, to i tak trzeba pamiętać o względach higienicznych. Każdej nocy w trakcie snu organizm schładza się, aby umożliwić procesy regeneracyjne narządów wewnętrznych oraz mózgu. Wraz z potem do wnętrza materaca wędrują bakterie, które mogą gromadzić się w wypełnieniu materaca. Materac używany przez kilkanaście lat może być wręcz siedliskiem bakterii, wirusów, a nawet grzybów czy pleśni. Nie wspominając o roztoczach, które karmią się martwym naskórkiem i świetnie czują się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Ich odchody są silnym alergenem. Dlatego nawet ze względów higienicznych każdy materac trzeba wymieniać. Nawet najlepsze materac M&K Foam Koło wymagają wymiany po kilkunastu latach.

Dlaczego warto wymieniać materac regularnie?

Warto wymieniać materac regularnie, ponieważ człowiek łatwo się przyzwyczaja i z czasem ciężko jest zauważyć, że coś jest nie tak. Śpiąc przez wiele lat na jednym materacu człowiek nie zawsze dostrzega, że coś się zmieniło, albo że materac już się wysłużył. Często winę za pogorszenie jakości snu zrzucamy na inne, poza sypialniane czynniki. Stres w pracy, problemy finansowe, kłopoty w rodzinie – to wszystko może nas zmylić! Dlatego to ważne, aby pilnować dat w przypadku produktów do spania i mieć świadomość, że nic nie trwa wiecznie. Materace Koło wytrzymują nawet kilkanaście lat, ale nie powinno się nadwyrężać możliwości danego produktu, bo może się to odbić na naszym zdrowiu.

Jak dbać o materac do spania?

Materac należy raz na pół roku obrócić w orientacji przód-tył lub góra-dół. Co jakiś czas dobrze jest odkurzyć materac i ściągnąć pokrowiec, a następnie wyprać go w pralce. Wszystkie materace M&K Foam Koło mają pokrowce z dużym i wygodnym zamkiem na suwak, dzięki czemu zdejmowanie pokrowca czy zakładanie go nie stanowi problemu. Warto też często zmieniać pościel, wietrzyć w sypialni, nie można skakać po materacu i dobrze jest stosować ochraniacz. Można także nałożyć specjalną nakładkę, która spowolni proces naturalnego zużywania się materaca. 

Zdjęcie główne: Francesca Tosolini/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*