Jak wybrać niezawodny system alarmowy do domu lub mieszkania? Wskazówki dla użytkowników

Jak wybrać niezawodny system alarmowy do domu lub mieszkania? Wskazówki dla użytkowników
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 9 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Bezpieczeństwo jest niezwykle ważną kwestią, dlatego wielu z nas decyduje się na zainstalowanie domowego systemu alarmowego w swoim domu lub mieszkaniu. Wybór odpowiedniego systemu może być trudnym zadaniem, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele różnych alarmów.

Domowe systemy alarmowe zyskują popularność — jak wybrać ten najlepszy?

Planując montaż alarmu w domu lub w mieszkaniu należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: koszt, łatwość instalacji, funkcjonalność i niezawodność. Analiza tych czynników z pewnością pomoże dokonać świadomego wyboru centrali alarmowej, zagwarantuje montaż profesjonalnego systemu i zwiększy bezpieczeństwo Twojego domu lub mieszkania. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Po pierwsze, trwałość instalacji systemu alarmowego jest bardzo ważna, ponieważ ma chronić nasz dom lub mieszkanie przez wiele lat. Dlatego należy wybrać system wykonany z wysokiej jakości materiałów, który będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Warto zwrócić uwagę na oznaczenia standardu ochrony IP, czyli na międzynarodowy standard określający poziom ochrony lub szczelności obudowy urządzenia elektrycznego przed dostępem ciał stałych, wody, pyłu oraz przypadkowego dotknięcia urządzeń wewnątrz obudowy. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę zakres temperatur, w których może pracować dane urządzenie. Profesjonalny system powinien posiadać certyfikację (poziom bezpieczeństwa 2) zgodnie z normą EN 50131.

Po drugie, instalacja systemu alarmowego powinna być dokładnie przemyślana. Niezależnie od systemu zaleca się instalację przez certyfikowanego instalatora. Dzięki temu unikniemy błędów podczas montażu, a także uzyskamy gwarancję na instalację alarmową i urządzenia. Odpowiedni instalator doradzi nam jaki zestaw alarmowy wybrać i które urządzenia są nam potrzebne: przewodowe lub bezprzewodowe centrale alarmowe, klawiatury, sygnalizator alarmowy, czujki alarmowe, na przykład: wykrywające ruch, zbicie szkła, wstrząs a także czujniki dymu lub zalania. Do skonfigurowania i zainstalowania systemu alarmowego konieczna jest profesjonalna wiedza instalatorska, a także wnikliwa analiza potrzeb użytkowników, tak aby stworzyć stabilnie działający alarm do domu. Nie można również zapominać o regularnych przeglądach technicznych i serwisowaniu wszystkich urządzeń, dzięki czemu utrzymujemy warunki gwarancyjne producenta.

Jablotech - Alarmy do domów i Mieszkań Smart Home (Jablotron)

Rozbudowa to kolejny, ale nie mniej ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę w przypadku systemów alarmowych. Wraz ze wzrostem potrzeb lub zmianami w naszych warunkach życiowych, możemy potrzebować dodatkowych funkcji lub nowych elementów systemu alarmowego. Dlatego przy wyborze systemu alarmowego, szukaj takiego, który umożliwia łatwe i niedrogie rozbudowywanie. Najlepiej wówczas wybierać tak zwane hybrydowe systemy alarmowe, czyli takie, które posiadają w danej serii zarówno urządzenia przewodowe jak i bezprzewodowe. Rozbudowa systemu jest wówczas bardzo prosta i nie wymaga kucia ścian czy rozbudowy okablowania.

Instalacja alarmowa – jak zrobić to profesjonalnie i skutecznie?

Montaż alarmu wymaga przeprowadzenia dokładnej analizy zagrożeń, jakie mogą wystąpić w danym miejscu oraz określenia potrzeb i oczekiwań klienta. Gdy montaż alarmu zostanie zakończony instalator powinien przeprowadzić testy całego systemu, aby upewnić się, że działa on poprawnie – przykładowo; czy centrala zestawu alarmowego komunikuje się ze wszystkimi urządzeniami, czy można prawidłowo sterować działaniem systemu, czy wszystkie czujki alarmowe działają poprawnie, czy system nie wzbudza fałszywych alarmów, czy nie ma żadnych kłopotów z rozbrajaniem i uzbrajaniem systemu alarmowego, czy systemy sygnalizacji działają poprawnie lub czy nie pojawiły się jakiekolwiek uszkodzenia systemu alarmowego. Po przetestowaniu alarmu domowego instalator powinien przeszkolić wszystkich użytkowników z zakresu obsługi i reagowania w przypadku wykrycia alarmu.

Czy alarm ochroni nas przed zagrożeniami środowiskowymi?

Nowoczesny alarm domowy może być wyposażony w funkcje ochrony przed zalaniem, pożarem, zaczadzeniem czy wyciekiem gazów łatwopalnych. Systemy ochrony przed zalaniem wykrywają wycieki wody i powiadamiają o nich użytkownika, a niektóre urządzenia umożliwiają automatyczne zamknięcie zaworu wody oraz wyłączenie zasilania, aby nie doszło do spięcia. Systemy przeciwpożarowe wykrywają obecność dymu lub wysoką temperaturę i uruchamiają alarm, a niektóre z nich mają wbudowany system gaszenia pożaru. Systemy zabezpieczeń przeciw szkodliwym gazom (np. czad) wykrywają obecność szkodliwych substancji w powietrzu i uruchamiają alarm w celu ostrzeżenia użytkownika o zagrożeniu, zanim będzie za późno.

Warto zwrócić uwagę na dostępność tych funkcjonalności i wybrać system, który oferuje najlepszą ochronę przed różnymi zagrożeniami, a także zapewnia ich szybkie wykrycie i reakcję. Zabezpieczenia te mogą być szczególnie ważne w przypadku mieszkań lub domów, w których nie ma ciągłego nadzoru, takich jak domy wakacyjne czy mieszkania wynajmowane na krótkie terminy.

Chcesz zainstalować zestaw alarmowy smart?

Alarm plus funkcje smart to już bardziej zaawansowany system zabezpieczeń, który jest zaprojektowany tak, aby automatycznie wykrywać i reagować na różne zagrożenia, takie jak włamanie, pożar, zalanie, dym, gaz czy wstrząsy, a jednocześnie obsługiwać wiele inteligentnych funkcji, takich jak na przykład: sterowanie bramą i roletami, podlewanie ogrodu czy automatyzacja oświetlenia. Najczęściej taki system jest również wyposażony w takie funkcje jak: powiadomienia SMS lub e-mail, nagrywanie wideo i audio czy obsługa zdalna przez aplikację na telefon. Dzięki temu zapewnia on wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu, co przyczynia się do zwiększenia wygody użytkowania domu.

Innowacyjny system alarmowy Jablotron 100+

Jednym z systemów alarmowych, które spełniają wiele ważnych aspektów przy wyborze systemu alarmowego, jest system Jablotron 100+. Dzięki swojej hybrydowej konstrukcji (możliwość wyboru urządzeń bezprzewodowych, przewodowych lub połączenie jednych i drugich), bogatej funkcjonalności, łatwej instalacji i rozbudowie, system Jablotron 100+ jest doskonałym wyborem dla osób poszukujących skutecznej i niezawodnej ochrony dla swojego domu lub mieszkania.

Jak już zaznaczyliśmy, Jablotron 100+ to system hybrydowy, czyli oferujący zarówno urządzenia przewodowe jak i bezprzewodowe alarmy domowe. Dzięki temu system można dopasować do indywidualnych potrzeb i technicznych warunków instalacji. Urządzenia są wykonane z materiałów wysokiej jakości, co zapewnia długą żywotność systemu. Warto pamiętać, iż choć współczesne instalacje alarmowe są coraz łatwiejsze we wdrożeniu, to ich montażem i konfiguracją powinien zająć się wykwalifikowany i certyfikowany instalator z uprawnieniami. Dzięki temu można mieć pewność, że system będzie działał stabilnie i bezawaryjnie.

Jak zarządzać działaniem systemu alarmowego?

System alarmowy składa się z wielu różnych urządzeń, z których wszystkie podłączone są do jednego najważniejszego — centrali alarmowej. To właśnie ta centrala jest podstawą każdego z systemów alarmowych bezprzewodowych jak i alarmów przewodowych. Wszystkie elementy instalacji muszą zostać w prawidłowy sposób skonfigurowane z centralą: czujniki ruchu, otwarcia, zbicia szyby, czujki z foto weryfikacją, czujniki środowiskowe, klawiatura, sygnalizator alarmowy, moduły oraz inne elementy dodatkowe. W przypadku systemu alarmowego Jablotron 100+ można w nim również wykorzystać dedykowane przez producenta kamery JI-111C oraz JI-112C, z których każda efektywnie pracuje zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Kamery Jablotron zapewniają użytkownikowi wizualne potwierdzenie przyczyny alarmu i pokazują, co się dzieje w budynku. Gwarantują podgląd na żywo w czasie rzeczywistym, a także automatyczne nagrywanie 1-minutowej sekwencji wideo każdego zdarzenia alarmowego.

Jablotech - Alarmy do domów i Mieszkań (Jablotron)

Każdy nowoczesny system alarmowy będzie wyposażony w możliwość sterowania przez aplikację. Takimi możliwościami dysponuje również alarm Jablotron 100+. Sterowanie jest tutaj bardzo proste i możliwe z kilku poziomów; poprzez klawiaturę, pilota, smart Watch oraz w najszerszym zakresie poprzez aplikację mobilną MyJablotron. Aplikacja pokazuje całą historię zdarzeń, pozwala na zdalne uzbrojenie lub rozbrojenie systemu, a także umożliwia szybkie sterowanie funkcjami smart, przykładowo: sterowanie temperaturami w budynku, podlewanie ogrodu, włączanie lub wyłączanie oświetlenia. Niezależnie od tego, gdzie znajduje się użytkownik, w firmie, u znajomych czy na wakacjach, jeśli coś niepokojącego wydarzy się w jego domu, aplikacja natychmiast wyśle powiadomienie, zdjęcie oraz film. Może również wysłać sygnał do wybranej firmy ochroniarskiej, która błyskawicznie podejmie interwencję. Przy takich funkcjonalnościach sterowanie systemem może stać się banalnie proste, a posiadając w domu alarm Jablotron 100+, możesz czuć się pewniej i być spokojny.

5 szybkich wskazówek jak dobrze kupić system alarmowy

  1. Określ jasno swoje potrzeby i zastanów się nad rodzajem systemu. Rozważ możliwość zainstalowania systemu przewodowego, bezprzewodowego lub zainstalowania systemu hybrydowego.
  2. Zastanów się jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze: alarm antywłamaniowy, ochrona środowiskowa, monitoring budynku czy funkcje automatyki budynkowej.
  3. Określ swój budżet – rozwiązania „home alarm” są dostępne w różnych cenach, więc warto określić widełki finansowe przed rozpoczęciem poszukiwań.
  4. Wybierz profesjonalną firmę, która oferuje certyfikowany sprzęt oraz usługi instalacji i serwisowania alarmu domowego zgodnie z wymaganiami producenta.
  5. Koniecznie zwróć uwagę na łatwość obsługi! Czy wybrane przez Ciebie systemy alarmowe używają wygodnych i prostych aplikacji? To bardzo ważne, abyś mógł szybko i skutecznie reagować na wszelkie zagrożenia.

Odpowiadając na tych kilka ważnych pytań z pewnością znajdziesz swój kompletny system alarmowy i wybierzesz rozwiązanie, które wykorzystasz do stworzenia domowego systemu alarmowego odpowiadającego Twoim potrzebom.

Zdjęcia: materiał Klienta.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*