Czujniki alarmowe do domu

Czujniki alarmowe do domu
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dom to miejsce, które wielu osobom kojarzy się z bezpieczeństwem, odpoczynkiem i rodzinnym ogniskiem. Z tego powodu odpowiednie zabezpieczenie domu przed potencjalnymi włamaniami i rabunkami jest dla ogromnej większości ludzi bardzo ważne. Na szczęście, istniejące współcześnie systemy bezpieczeństwa charakteryzuje niezwykła skuteczność i wysoki poziom zapewnianego bezpieczeństwa.

Czujniki alarmowe – czym są i jak działają?

Czujniki alarmowe to urządzenia elektroniczne, których zadaniem jest wychwytywanie pewnego rodzaju sygnałów czy informacji i przekazywanie ich dalej. Typy zdarzeń, na które mogą reagować czujniki, są bardzo różne – zaczynając od ruchu zwierząt lub ludzi, poprzez zbicie szyby, użycie dużej siły (powstałej na przykład w wyniku kopnięcia lub uderzenia w zabezpieczoną powierzchnię) aż po zalanie podłogi, gwałtowne zmiany temperatury czy pojawienie się określonego promieniowania. Czujniki alarmowe mogą również reagować na sygnały chemiczne, na przykład pojawienie się konkretnej substancji lub specyficznego jej stężenia w monitorowanej przestrzeni (najczęściej wykorzystywane są czujniki tlenku węgla, tak zwanego czadu, oraz dymu). 

Ze względu na rodzaj wyróżnia się więc ogólnie czujniki PIR (urządzenia pasywnie wykrywające podczerwień i zachodzące w profilu cieplnym otoczenia zmiany – reagują na pojawienie się w okolicach ciepłych obiektów, na przykład zwierząt lub ludzi), czujniki dualne, tak zwane PIR+MW (monitorują podczerwień, a dodatkowo wyposażone są w technologię mikrofalową, co pozwala zmniejszyć ilość fałszywych alarmów), czujniki wstrząsowe (wykrywają wibracje, dzięki czemu mogą służyć do zaalarmowania o próbach wybicia szyby, przebicia ściany czy sforsowania drzwi), czujniki akustyczne (reagujące na podwyższony poziom hałasu) oraz czujniki magnetyczne (wykrywające próby otwarcia zamków okiennych i drzwiowych). Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem i instalacją czujników alarmowych, koniecznie sprawdź ofertę firmy Botland.

Montaż czujników alarmowych

Montaż czujników alarmowych, wbrew pozorom, jest bardzo skomplikowany. Każdy rodzaj czujników charakteryzuje się innymi wymaganiami, dla przykładu czujniki dymu powinny być instalowane na środku sufitu, a czujniki typu PIR naprzeciwko okien. Zaprojektowanie sprawnej, zapewniające bezpieczeństwo instalacji alarmowej jest więc zadaniem dla profesjonalisty. Jeżeli ktoś próbuje przekonać Cię, że to proste i nawet amator da radę albo jeżeli przeszło Ci przez myśl, by zająć się tym samodzielnie – koniecznie przemyśl jeszcze raz podjęcie jakichkolwiek kroków. Znajomość zasady działania czujników, ich rodzajów, sposobu ich instalacji i poziomu zapewnianego bezpieczeństwa jest kluczowa, by podjąć prace montażowe. Jeżeli więc nie masz doświadczenia w tym obszarze, nie ryzykuj. Chodzi w końcu o bezpieczeństwo Twojego domu! Skontaktuj się z profesjonalistą i przedstaw mu swoje potrzeby, a razem na pewno wypracujecie rozwiązanie korzystne dla Ciebie i Twojego lokum.

Fot.: Yosuke Ota/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*