Basen ogrzewany solarami. Koszty budowy i użytkowania

Basen ogrzewany solarami. Koszty budowy i użytkowania
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Basen ogrodowy z wodą podgrzewaną przez energię słoneczną to nowoczesne i wygodne rozwiązanie, ale czy opłacalne? Sprawdźmy, jaki jest koszt instalacji solarnej do przydomowego basenu!

Ogrzewanie solarne do basenu ogrodowego – ile kosztują solary?

Wiele osób, które chcą podnieść komfort kąpieli w basenie ogrodowym, rozważa instalację systemu solarnego do podgrzewania wody – na jaki wydatek należy się przygotować? Ceny solarów basenowych różnią się w zależności od producenta, rozmiaru, konstrukcji i rodzaju produktu. Możemy zapłacić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Przykładowo panel solarny Marimex przeznaczony do naziemnych basenów o średnicy 3,6 m2 to wydatek rzędu 600–700 złotych. Panel solarny do podgrzewania wody Solar Bord do basenu stelażowego o tej samej średnicy to koszt około 1300 złotych. Oczywiście im większy basen, tym większy wydatek. Pamiętajmy, że im dłużej korzystamy z przydomowego basenu, tym szybciej zwracają się nam koszty instalacji solarnej.

Ogrzewanie solarne do basenu ogrodowego – niskie koszty eksploatacji

Konwencjonalne podgrzewanie wody w basenie = wysokie koszty eksploatacyjne. Warto więc wybierać bardziej ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania, jednym z nich są solary, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Wybierając solarną metodę ogrzewania wody basenowej, nie musimy obawiać się wysokich kosztów eksploatacji (w przeciwieństwie do pompy ciepła). Jak wiadomo, słońce to darmowe źródło energii. Tak naprawdę jest to najtańszy możliwy sposób ogrzania wody w basenie.

Ogrzewanie solarne basenu w ogrodzie – wady i zalety rozwiązania

Jakie są zalety inwestycji w panele solarne? W słoneczny dzień woda basenowa może ogrzać się o 2–6 stopni Celsjusza, zapewniając większy komfort podczas kąpieli. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Instalacja solarów jest prosta i szybka. Aby jak najdłużej korzystać z ciepłej wody w basenie, warto zainwestować dodatkowo w pokrywę solarną, która zabezpiecza basen przed szybkim wychłodzeniem i zapobiega nadmiernemu parowaniu wody. Pokrycie solarne chroni też basen przed zabrudzeniami (np. liśćmi opadającymi z drzew), co zmniejsza koszty związane z koniecznością wymiany wody. Polski klimat pozwala korzystać z zewnętrznego basenu przez 20–40 dni w roku. Decydując się na solary, możemy znacznie wydłużyć ten okres. Zaletą kolektorów jest też długi okres gwarancyjny i stosunkowo niedrogie serwisowanie. 

Jakie są minusy solarów basenowych? 

Jak każdy produkt, również i solary mają pewne wady. Jednorazowo musimy ponieść większy wydatek. Poza tym przy tego typu instalacji woda nagrzewa się mocno tylko w słoneczny dzień. Gdy na niebie są chmury, efektywność pracy solarów spada. Solary basenowe nie są też zbyt estetyczne wizualnie, ale wcale nie musimy montować ich w ogrodzie (równie dobrze możemy zainstalować je na dachu domu).

Podsumowując, panel słoneczny to nowoczesne rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z ciepłej wody w swoim basenie w sposób przyjazny dla środowiska i portfela. Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęci Was do zakupu instalacji solarnej.

Zdjęcie główne: Juan Patlan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*