Włączniki dotykowe. Hit czy kit?

Włączniki dotykowe. Hit czy kit?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przełączniki dotykowe to nowoczesne i funkcjonalne urządzenia, które doskonale integrują się z systemami automatyki domowej, czyli inteligentnym zarządzaniem urządzeniami i systemami domowymi. 

Ewolucja technologii doprowadziła do wielu innowacji w branży, a jedną z nich jest ekran dotykowy. Ten sam, który poznaliśmy dzięki telefonom komórkowym i innym urządzeniom elektronicznym.

Jednak nie wszyscy wiedzą, że system dotykowy był używany do wielu innych celów, a wśród nich jest także zarządzanie oświetleniem domowym za pomocą przełączników dotykowych.

Przełączniki dotykowe a konwencjonalne

Przełączniki dotykowe nie są tak rozpowszechnione, jak konwencjonalne przełączniki, używane w naszych domowych systemach oświetleniowych od prawie wieku. Różnice między nimi są znaczące i dotyczą głównie mechanicznej metody działania konwencjonalnych przełączników, które są uruchamiane poprzez włącznik.

W rzeczywistości obecność przycisku stanowi główną różnicę między tymi dwoma systemami: w konwencjonalnych przełącznikach obwód jest zamknięty lub otwarty dzięki dźwigni, która jest podnoszona lub opuszczana, podczas gdy przełączniki dotykowe wykorzystują naturalne przewodnictwo ludzkiego ciała, poprzez dotyk ze skórą.

włącznik światła
Photo by eggeeggjiew from Freepik.com

Różnice

Jakie są różnice między tymi dwoma systemami? Oczywiście istnieją pozytywne i negatywne aspekty tej nowej technologii. Jak zawsze, doskonały produkt nie istnieje, jednak dzięki pracy i studiom programistów wciąż można ulepszyć produkt, a dysfunkcje wyeliminować. Przełączniki dotykowe są stosunkowo nowe na rynku, nawet jeśli pierwsze najprostsze prototypy istnieją już od kilkudziesięciu lat.

Plusy

Pierwszym pozytywnym aspektem wyboru przełączników dotykowych do oświetlenia domowego jest to, że są one zdecydowanie lepsze pod względem estetycznym. Dla wielu może to nie stanowić problemu, ale przy montażu nowej instalacji elektrycznej w domu oczywistym jest, że używamy akcesoriów i urządzeń, które wyglądają atrakcyjnie. Przełączniki dotykowe są zwykle wykonane z gładkich szklanych płytek, prawie minimalistycznych w swojej prostocie, dodających elegancji i klasyczności każdemu wystrojowi domu.

Jeśli chodzi o właściwości techniczne, główną zaletą systemu przełączników dotykowych jest to, że można je połączyć z systemem sterowania automatyki domowej, tj. smart dom. W rzeczywistości przełączniki dotykowe zostały zaprojektowane tak, aby można nimi było sterować również zdalnie, co ułatwia zarządzanie systemem oświetleniowym, a także zmniejsza zużycie prądu elektrycznego.

Minusy

Oprócz wyżej wymienionych pozytywnych aspektów, przełączniki dotykowe mają również pewne negatywy. Jednym z najbardziej oczywistych problemów jest interwencja w przypadku niepowodzenia. Tradycyjny przełącznik, gdy nie działa poprawnie, można również naprawić bez żadnych konkretnych umiejętności. Ma podstawowy i intuicyjny system operacyjny, który pozwala na interwencję każdemu, kto ma minimalną wiedzę. W przypadku przełączników dotykowych nie jest to takie proste. Jego naprawę należy rozpocząć od badań diagnostycznych, aby zrozumieć, w którym punkcie systemu wystąpił problem, który wpływa na użytkowanie urządzenia.

Innym negatywnym aspektem tych systemów jest ich wyższy koszt w porównaniu z konwencjonalnymi przełącznikami. Technologia to udogodnienie, za które trzeba zapłacić, a przełączniki dotykowe nie stanowią wyjątku. W przypadku konieczności wymiany, część zamienna jest znacznie droższa i mniej intuicyjna w instalacji niż tradycyjna.

Różnica w cenie jest nadal bardzo ważna i reprezentuje jeden z tych aspektów, który ogranicza popularność przełączników dotykowych. Co więcej, jeśli w domu nie zainstalowano systemu automatyki domowej, który pozwala w pełni wykorzystać możliwości tego wysoce technicznego urządzenia, trudno byłoby uzasadnić tak dużą różnicę w cenie.

Ze swej natury przełączniki dotykowe są delikatniejsze i wymagają większej ostrożności w użytkowaniu. Producenci faktycznie zalecają obsługę tych przełączników wyłącznie idealnie czystymi i suchymi rękami, tak aby zapewnić ich doskonałą funkcjonalność nawet w dłuższej perspektywie.

Ponadto system dotykowy działa w oparciu o technologię przewodzącą. Nie działa, jeśli przełącznik nie jest dotykany bezpośrednio przez ludzkie ręce.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Baśka 08.04.2021

    Mam zamontowane w domu włączniki dotykowe i świetnie się sprawdzają. Dużą wygodą przy dzieciach, które NIGDY! nie gaszą za sobą światła, jest także możliwość sterowania oświetlenia telefonem.