System antywłamaniowy do domu. Jaki wybrać?

System antywłamaniowy do domu. Jaki wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz zwiększyć bezpieczeństwo w swoim domu bądź mieszkaniu? Zastanawiasz się nad zainstalowaniem systemu alarmowego? Sprawdź, co trzeba wiedzieć przed zakupem oraz na jakie rodzaje systemów antywłamaniowych można się zdecydować. Zachęcamy do lektury!

Czym się kierować podczas wyboru systemu antywłamaniowego do swojego domu – garść wskazówek

Zanim przejdziemy do rodzajów systemów alarmowych, warto w pierwszej kolejności sprawdzić, na co zwracać uwagę przy zakupie, a może raczej – co trzeba wiedzieć jeszcze przed zakupem.

Przede wszystkim musisz określić wszystkie parametry dotyczące domu: jak duży jest, ile ma drzwi wejściowych oraz okien (i czy są one wzmocnione lub w inny sposób zabezpieczone), czy ma balkon i jaka jest wytrzymałość samego stropu oraz ścian. Jeśli zaś chcesz wybrać system alarmowy do mieszkania, to przeanalizuj, na którym piętrze mieszkasz i czy można włamać się do środka przez dach. Ważna jest też szacunkowa wartość znajdujących się w środku sprzętów.

Nie bez znaczenia pozostaje także to, w jakiej dzielnicy znajduje się Twoje gniazdko, czy często wyjeżdżasz, jak również czy w okolicy zdarzały się już kradzieże i jak sąsiedzi reagują na syreny alarmowe.

Systemy alarmowe do domu – najpopularniejsze rodzaje

Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą Ci lepiej wybrać system antywłamaniowy dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań i trybu życia. Przedstawiamy zatem najpopularniejsze rodzaje.

SSWiN, czyli System Sygnalizacji Włamania i Napadu

Ten system antywłamaniowy może być bezprzewodowy (nie wymaga okablowania, można skorzystać z niego w dowolnym momencie) bądź przewodowy (idealny, gdy dom jest w stanie surowym albo przed remontem). 

Oba są tak samo skuteczne, a bezpieczeństwo zapewniają komponenty, a dokładniej centrala, różnego typu czujniki, manipulator (do kontaktu z centralną), syrena alarmowa oraz zasilanie awaryjne (niezbędne, gdy zabraknie prądu).

SSWiN wykrywa okoliczności potencjalnie mogące prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, na przykład poprzez zarejestrowanie wejścia osoby nieupoważnionej na Twój teren.

Systemy przewodowe

Istnieje także standardowy system przewodowy. W jego ramach czujki oraz detektory są podłączone za pomocą kabli i rozmieszczone we wszystkich pokojach. Najlepiej zdecydować się na podtynkową, ewentualnie natynkową instalację. Co ważne, na zewnątrz budynku znajdują się wówczas sygnalizatory dźwiękowe i świetlne. Systemy antywłamaniowe przewodowe są niezawodne i sprawdzają się doskonale w wielu sytuacjach. Polecamy już na etapie budowy domu zaplanować rozmieszczenie przewodów.

Systemy bezprzewodowe

Zostaje jeszcze system bezprzewodowy, który – jak sama nazwa wskazuje – nie wymaga poprowadzenia kabli. Sprawdzi się więc idealnie w gotowych domach i mieszkaniach, szczególnie że nie wymaga kucia ścian. Wszystkie elementy systemu bezprzewodowego łączą się ze sobą drogą radiową i są zasilane bateriami. Nie warto oszczędzać na komponentach, gdyż one w głównej mierze wpływają na jakość i efektywność systemu.

Zdj. główne: Jon Moore/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*