Prawdy i mity na temat pompy ciepła

Prawdy i mity na temat pompy ciepła
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Podczas budowania domu należy wziąć pod uwagę bardzo dużo aspektów. Jednym z nich jest sposób ogrzewania pomieszczeń. Najlepiej wybrać opcję funkcjonalną i ekonomiczną, która szybko pozwoli Ci zaoszczędzić włożone w inwestycję pieniądze.

Pompy ciepła z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników. Przy większej świadomości ekologicznej odchodzi się od ogrzewania domu przy pomocy węgla i drewna, a rosnące koszty gazu i prądu każą szukać alternatywnych rozwiązań. Jeśli jeszcze nie słyszałeś o pompach ciepła, koniecznie sprawdź prawdy i mity na ich temat! 

Pompa ciepła – działanie w pigułce 

Koszt instalacji pompy ciepła, a także jej wydajność, zależą głównie od rodzaju urządzenia. Na rynku dostępne są dwa podtypy instalacji, dzielone ze względu na źródło ciepła – pompy powietrzne oraz pompy gruntowe. 

Prawo fizyki mówi, że kierunek zmian temperatury zawsze jest jeden; od cieplejszego, do chłodniejszego. Pompa ciepła pozwala jednak uniknąć tego problemu, dzięki kompleksowej instalacji trzech elementów systemu źródła ciepła, samej pompy oraz systemowi dystrybucji ciepła. W pierwszym systemie krąży specjalna ciecz, która absorbuje ciepło z otoczenia (w zależności od rodzaju pompy – z wody lub gruntu), a w powietrznych tę samą rolę spełnia zewnętrzny wentylator. W pompie pod wpływem odzyskanego ciepła zachodzą procesy skraplania czynnika chłodniczego i jego rozprężania. Ciepło pozyskane z układu ogrzewa dom, a schłodzony płyn wraca, aby ponownie pobrać energię. W procesie przekazania energii potrzebny jest dodatkowy impuls, dlatego często są to urządzenia zasilane energią elektryczną. 

Oba rodzaje pomp są bardziej ekologiczne niż urządzenia wykorzystujące energię cieplną pochodzącą ze spalania (gazu, drewna, olejów) – dodatkowo nie uzależniają swojego działania od skończonej ilości surowca. 

Mit 1 – jest droga 

Koszt instalacji pompy ciepła to ok. 30 tys. dla domu o powierzchni 200 m2. Nie jest to tania zabawa, jednak koszt podłączenia kotła gazowego waha się w podobnych granicach, a doliczyć do tego trzeba koszty samego gazu, który z roku na rok drożeje. Pompa ciepła jest inwestycją ekologiczną, która szybko pozwoli Ci zauważyć zmniejszenie rachunków za ogrzewanie i klimatyzację. Co prawda, ponosisz koszty transportu energii (a więc płacisz za prąd), jednak koszty ogrzewania zmniejszają się podobnie jak przy wprowadzeniu rekuperacji. 

Mit 2 – jest głośna 

Wiele osób, zastanawiających się nad wprowadzeniem tego rozwiązania w swoje cztery ściany, boi się skali głośności takiej instalacji. Warto jednak pamiętać, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat technologia i budownictwo posunęły się mocno do przodu. Źródłem pierwotnego hałasu było działanie sprężarki tłokowej, która w nowoczesnych instalacjach zastąpiona została sprężarką typu scroll. Podobnie w przypadku pomp powietrznych – w nowoczesnych urządzeniach wentylatory nie hałasują już podczas pracy tak jak początkowo. W zestawieniu z dobrą izolacją akustyczną możesz cieszyć się całkowitą ciszą. 

Mit 3 – potrzebne jest dodatkowe dogrzewanie 

Wiele osób uważa, że podczas mroźniejszych zim pompa ciepła nie poradzi sobie z odpowiednim ogrzewaniem pomieszczeń, gdyż nie ma jak odzyskiwać dużych ilości ciepła z otoczenia zewnętrznego. Prawda jest taka, że nowoczesne urządzenia wyróżniają się wysoką wydajnością, a jeśli temperatura spada poniżej określonej wartości, uruchamiają dodatkową grzałkę elektryczną. Wielu producentów zaleca korzystać z pompy ciepła wraz z ogrzewaniem podłogowym, jednak nie jest to konieczność, a możliwość stworzenia kompatybilnego systemu, który zapewni Ci największy komfort. 

Prawda 1 – nie tylko do ogrzewania

Chociaż może to zaprzeczać nazwie, pompy ciepła nie służą tylko do ogrzewania! Wiele nowoczesnych systemów ma możliwość odwrócenia działania i przekazywania ciepła do otoczenia, a nie czerpania go do wewnątrz. Oznacza to, że możesz zaoszczędzić nie tylko na ogrzewaniu w zimie, ale również klimatyzacji w lecie – a służyć Ci w obu przypadkach będzie jedno wielofunkcyjne urządzenie.

>> Zobacz też: Wentylacja grawitacyjna czy rekuperacja?

Prawda 2 – nie tylko do nowego budownictwa 

Chociaż pompy ciepła z automatu można zamontować w nowoczesnych budynkach, nie oznacza to, że tylko tam jest ich miejsce. Nadają się perfekcyjnie do termomodernizacji istniejących obiektów – zwłaszcza te czerpiące ciepło z powietrza i wody, gdyż są mniej problematyczne w montażu. Pompy ciepła pozwalają unowocześnić Twój dom, wprowadzić ekologiczne rozwiązania i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. 

Prawda 3 – kosztuje mniej niż ogrzewanie elektryczne 

Wydawać się może, że skoro pompa ciepła i tak zasilana jest energią elektryczną, płacić za nią będziemy tyle, co za ogrzewanie na prąd. Warto jednak przypomnieć, że w pompie ciepła prądem zasilana jest tylko sprężarka. Dodatkowo da się konfigurować urządzenie tak, by w trakcie nocnej taryfy produkowało ciepło na zapas. Pompy ciepła są również mało awaryjne i rzadko muszą podlegać przeglądom – zaledwie raz na rok.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*